Gdańsk: piątek, 18 października 2019
FORUM
Podstrony:


Ekstraklasa - sezon 2013-2014

strona 1/23

15 grudnia 2012, 14:49 / sobota
Tak będzie wyglądała liga od sezonu 2013/2014

Już za kilka dni przyklepana zostanie reforma ligi. Nie ma sensu bić piany, nie ma sensu dyskutować o innych wariantach, o zmniejszaniu ligi bądź jej powiększaniu, bo to po prostu strata czasu - już wiadomo, jak będzie i jest to całkowicie nieuniknione. 16 zespołów, 30 kolejek, potem 7 kolejek dogrywki, przy podziale na dwie grupy. Przedstawiciele Ekstraklasy SA zadzwonili, zaprosili Weszło do siebie, żeby wszystko wyjaśnić, zaprezentować, przeanalizować, podyskutować o ewentualnych minusach. Pokrótce wyjaśniamy co i jak będzie wyglądać.

Zacznijmy od tego, że reforma wygląda na bardzo przemyślaną - w tym sensie, że panowie z Ekstraklasy SA (czyli przede wszystkim Marcin Stefański) na każde pytanie, na każdy zarzut, na każdą nieścisłość mają przygotowaną odpowiedź. Po prostu wszystko przeanalizowali na sto różnych sposobów. To nie jest tak, że miesiąc temu wymyślili sobie, że trzeba ligą zakręcić. Można uznać, że ich pomysły są głupie, ale nie można - że niedopracowane. W zasadzie nie da się ekstraklasowców zagiąć, sami zlokalizowali słabe punkty nowej ligi i zdają sobie z nich sprawę. Nawet jeśli coś w projekcie im się nie podoba - to po prostu nie wymyślili nic lepszego, zauważyli więcej plusów niż minusów.

Prace nad nową ligą zaczęły się w kwietniu, a zakończą zapewne 18 grudnia, gdy projekt zostanie oficjalnie przyjęty. Najważniejsze założenia są następujące:

- pierwszy etap będzie trwał przez 30 kolejek
- po 30 kolejkach dojdzie do podziału na dwie grupy
- punkty z pierwszych 30 kolejek zostaną podzielone przez dwa
- liga będzie zaczynała się w połowie lipca i kończyła z końcem maja

A teraz trochę szczegółów.

Będzie o siedem kolejek więcej, z czego trzy w weekendy i cztery w środy. W 2013 roku ekstraklasa ruszy zapewne 13 lipca i do 14 grudnia rozegranych zostanie 21 kolejek. Później przerwa do 15 lutego 2014. 5 kwietnia zakończyłby się sezon zasadniczy.

Teraz trzeba się skoncentrować, bo sypnie nowościami.

Po sezonie zasadniczym będą dwa tygodnie przerwy (jeden wolny weekend): o tyle poprosiły kluby, aby przygotować się do organizacji meczów (sprawy biletowe, pozwolenia itd.). W tym czasie odbędą się spotkania półfinałowe Pucharu Polski, który ma zyskiwać na atrakcyjności. Punkty zdobyte w pierwszym etapie zostaną podzielone przez dwa. Gdybyśmy więc dla porównania wzięli poprzedni sezon, to zamiast dać złote medale Śląskowi, gralibyśmy dalej i tabela po części zasadniczej wyglądałaby następująco:

Grupa mistrzowska:
Śląsk Wrocław - 28 (56)
Ruch Chorzów - 28 (55)
Legia Warszawa - 27 (53)
Lech Poznań - 26 (52)
Korona Kielce - 24 (48)
Polonia Warszawa - 23 (45)
Wisła Kraków - 22 (43)
Górnik Zabrze - 21 (42)

Grupa spadkowa:
Zagłębie Lubin - 20 (40)
Jagiellonia Białystok - 20 (39)
Widzew Łódź - 20 (39)
Podbeskidzie - 18 (35)
Lechia Gdańsk - 16 (31)
GKS Bełchatów - 16 (31)
ŁKS Łódź - 12 (24)
Cracovia - 11 (22)

Dzielenie punktów ma swoje plusy i minusy. Naszym zdaniem jest niesprawiedliwe: wypracowana przez większą część sezonu przewaga nad przeciwnikami nagle topnieje. Np. Śląsk Wrocław zamiast trzech punktów przewagi nad Legią, nagle miałby tylko jeden, a Lechia zamiast bezpiecznej przewagi siedmiu punktów nad ŁKS-em zostałaby zaledwie z czterema.

Taki system premiuje słabych, daje im szansę, zmniejsza dystans, na który lepsi ciężko zapracowali. To nam się ewidentnie nie podoba. Forowanie tych, którzy zostali z tyłu.

Z drugiej jednak strony, rozumiemy argumenty Ekstraklasy i samych klubów, które chciały dzielenia punktów (wszystkie kluby ekstraklasy uczestniczyły w procesie tworzenia "nowej" ligi). Kosztem sprawiedliwości, kluby chcą budować emocje. Rzeczywiście dzielenie punktów sprawia, że ta ostatnia faza sezonu może być elektryzująca. Po prostu trzeba zapomnieć o tym, co kodowano nam przez lata: że punkty w każdym meczu są tak samo ważne. Nie, od teraz ważniejsze będą te zdobyte w ostatnich siedmiu kolejkach, bo ich nikt już nie podzieli.

Teraz paść musi pytanie: po co w takim razie starać się w tych 30 kolejkach? Po pierwsze - co oczywiste, lepiej jak zostanie ci co drugi punkt z 50 niż z 20. Po drugie - ci, którzy są w tabeli wyżej będą mieli łatwiejszy terminarz.

(...)

odnośnik

-----------

Kolejny raz mieszają. Co kilka lat nowe pomysły, które rzadko kiedy wypalają. Już kombinowali z dwoma grupami, teraz znów do tego wracają. Jeśli nasza liga co kilka lat ma tak się zmieniać jak na karuzeli, to na takiej stabilności siły raczej nie zbudują. Czy w tym kraju nawe w piłce nożnej przepisy muszą być jak najbardziej skomplikowane, i dające szeroki popis do kręcenia? No, ale skoro wszystkie kluby się na to zgodziły to co więcej mozna dodać...?
15 grudnia 2012, 16:25 / sobota
Dla mnie cecha charaktrystyczną wszelkiej maści reformatorów jest reforma dla reformy. Dzieje się tak w zakłądach pracy, bankach etc. gdy przychodzi jakis dyrektorek z nadania i zaczyna od reformy. Wprowadza swoich ludzi a wyrzuca fachowców, którzy znaja się na robocie i maja wiecej do powiedzenia niz on - żółtodziób. Ale skończmy z tym porównaniem.
Prawidłowa reforma powinna zawierać:
1) Opis stanu obecnego z położeniem nacisku na zjawiska negatywne
2) środki jakie proponujemy zastosować , aby je wyeliminować albo uzyskać nowe walory
3) analiza skutków wprowadzanych zmian
4) ryzyko szczególnie wświetle możliwych do osiągnięcia zysków. Bez tego to zawsze pozostaje biciem piany a przede wszystkim nie da sie tego ocenić sensownie. Ja do jutra mogę zaproponować 6 innych propozycji według tego samego klucza. I nikt nie będzie w stanie tego ocenić, który z nich będzie lepszy, bo nie ma określonych KRYTERIÓW
15 grudnia 2012, 17:21 / sobota
Reforma niby fajna. Liga wydłużona, Gwiazdeczki nie będą miały 3miesiecy urlopu. Cały czas jakby nie było muszą trzymać forme. Wreszcie kasa którą zbierają będzie zasłużona.
Kolejnym Aspektem są3/4 mecze wyjazdowe więcej. Puchar Polski staję się także bardziej łakomym kąskiem.

zobaczymy jak będzie.

Jedno jest pewne mniej sezonu ogórkowego ;)
15 grudnia 2012, 18:13 / sobota
Jedno jest pewne, więcej zapłacimy za karnet.
15 grudnia 2012, 18:41 / sobota
Jak dla mnie liga powinna być powiększona do 18 zespołów i start około 15 lipca, więcej meczy więcej zespołów i ciekawiej.
18 grudnia 2012, 11:00 / wtorek
przegląd sportowy

Planowana na przyszły sezon reforma ekstraklasy raczej nie dojdzie do skutku. Większość klubów jest przeciw.
(...)
Za są tylko Legia i Amica
Decyzja w sprawie reformy ma zapaść już we wtorek na posiedzeniu rady nadzorczej Ekstraklasy SA. Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że jej „klepnięcie" to czysta formalność. Teraz okazuje się, że jest dokładnie odwrotnie. Reformie sprzeciwia się zdecydowana większość klubów. Do tej pory mówiło się o tych z Górnego Śląska, Zagłębiu, Lechii i Polonii. Ale teraz poważne wątpliwości mają kolejne – m.in. Śląsk Wrocław, Pogoń Szczecin i Korona Kielce. Jednoznacznie za reformą są tylko Legia Warszawa i Amica Poznań, a to zbyt mało, by narzucać nowy model rozgrywek całej lidze.

całość
odnośnik
18 grudnia 2012, 11:47 / wtorek
Coraz więcej wskazuje, że przyszłoroczna rewolucja w ekstraklasie będzie musiała jeszcze poczekać. Sceptycznie do zaproponowanego kształtu nowych rozgrywek odnosi się właściciel Lechii Gdańsk Andrzej Kuchar.
Kuchar w rozmowie z "Przeglądem Sportowym" mówi, że planowana reforma ekstraklasy wymaga jeszcze wielu warunków do spełnienia. Brakuje m.in. listów intencyjnych, które są podstawą do zawarcia porozumienia.

- Żeby przeprowadzić skutecznie taki projekt, trzeba się posługiwać symulacjami opartymi o dowody, a nie o domysły. Z informacji, jakie uzyskałem, nie ma nawet listów intencyjnych z wszystkimi stronami, które są potrzebne do zawarcia porozumienia w sprawie reformy ligi. W tym nie ma listu z udziałem telewizji - mówi Kuchar. - Nie ulega wątpliwości, że piłkarze w Polsce rozgrywają za mało spotkań o stawkę. Powiększenie ligi do 18 zespołów to tylko jedno z możliwych rozwiązań. Cały czas jednak twierdzę, że podniesienie poziomu sportowego powinno się zacząć od poważnych zmian w zakresie szkolenia. Tam są największe rezerwy - dodaje główny udziałowiec Lechii.

Kuchar odnosi się też do pomysłu, by np. przywrócić rozgrywki o Puchar Ligi lub wprowadzić fazę play-off wzorem z parkietów koszykarskich i siatkarskich. - Musimy wzorować się na systemach wypróbowanych w Europie, ale przy ustalaniu liczby drużyn w ekstraklasie należy brać też pod uwagę, że w Polsce mieszka ponad 38 mln ludzi. No i unikajmy kuriozalnych rozwiązań, jak na przykład dzielenie punktów, które zaprzecza podstawowym zasadom współzawodnictwa sportowego - mówi Kuchar.
18 grudnia 2012, 22:17 / wtorek
dzielenie jest ale z zaokrągleniem w górę , zatem dodawanie punktów za ... damski chuj. Tak czy inaczej - niesprawiedliwe. Wadą systemu jest zkesonowanie drużyn z nizszej półki na ładnych kilka meczów. To budzi obawę, żę niemarkowi rywale, szczególnie dla klubów mających juz rezerwy na utrzymanie , nie wzbudzi zainteresowania kibiców i kluby będą w plecy na tych meczach.
18 grudnia 2012, 22:24 / wtorek
Mi się te zmiany podobały ,więcej meczy i ciekawiej. W tym sezonie też będzie za chwilę masa meczy o "pietruszkę". Spadkowicze znani , Legia pewnie odskoczy. Niewiele do stracenia , a granie 30meczy w sezonie gdzie piłkarzom trzeba płacić cały rok to lekka głupota
19 grudnia 2012, 13:04 / środa
Mecze o „pietruszkę”? W prawie wszystkich ligach, w których masz 16-20 zespołów, również w tych najlepszych i najdroższych dla blisko połowy tabeli 1/3 sezonu jest walką o kolejność na bezpiecznych, ale nic nie dających miejscach. Bez większych szans na puchary, bez większego ryzyka spadku. I co z tego? Dlaczego robi się z tego problemem? Tak jest w wielu sportach, kilku walczy o podium, reszta uzupełnia stawkę. Paradoksalnie to nasza liga w ostatnich latach, zwłaszcza dwóch ostatnich, jest bardzo spłaszczona i niewiele jest spotkań o nic.

Rolą Ekstraklasa S.A. czy PZPN powinno być wzmocnić finansowo kluby, a nie je doić jak obecnie. Więc niech przestaną kombinować. Istniejący system rozgrywek to światowy standard, kwestią dyskusyjną może być ewentualnie ilość zespołów w lidze, ilość i zasady spadku i awansów.
19 grudnia 2012, 13:54 / środa
No każdemu mają prawo się podobać inne rzeczy. Jednak ten nowy system mi także się nie podoba. To dzielenie punktów to jakaś kpina, i ten podział na grupy. Już to było i nie wypaliło, po co znów kombinować. Myślę, że obecny system jest optymalny i nie ma co go zmieniać. Dodać może dwa zespoły, nawet jeśli by to nie miało znacząco podnieść poziomu, ale piłkarze więcej by grali.

Przede wszystkim niech zmienią ten jebany terminarz. Niech liga startuje w lipcu, kiedy jest ciepło, a nie zmuszają ludzi do siedzenia na stadione, kiedy zacina deszcz, jest zimno i ciemno. Tu nie Hiszpania, tylko Polska i by od tego mogli zaczać.

Zresztą ta cała zmiana to moim zdaniem gówno ma wspólnego z chęcia podniesienia poziomu. Chodzi o kasę, wiadomo, więcej spotkań = więcej kasy. Nie bez powodu Amica i Legia były za. Obydwa kluby mają wysoką frekwencję, a do tego mogą zakładać wysokie miejsce w tabeli. To tylko działa na ich korzyść, bo kto wyżej ten więcej gra u siebie. Ekstraklasa także zarobi na prawach do transmisji, więcej meczów, więcej kasy. Więc sprawa po prostu robiona pod większy zarobek, a nie jakieś wyższe cele.

Jeśli chcą podnieść poziom ligi, niech zaczną od poprawy szkolenia piłkarzy, trenerów, sędziów. Niech ustanawiają stypendia dla najzdolniejszych młodych pikarzy, itd. Bo od większej ilości meczów, ani dzielenia punktów, żaden grajek nie zacznie częściej trafiać do siatki, ani lepiej dryblować.

Dobrze by było, aby to nie przeszło w tej formie.
19 grudnia 2012, 14:42 / środa
Z jednym się Arkadiusz nie zgodzę, napisałeś:

„Ekstraklasa także zarobi na prawach do transmisji, więcej meczów, więcej kasy.”

Otóż wcale nie koniecznie. Opłata od telewizji jest stała. Koszty telewizji wzrosną z uwagi na większą ilość transmisji. Telewizja wcale nie kupiła tych praw dlatego, że poszczególne transmisje się opłacają. Tak na prawdę znaczna część pojedynczych transmisji jest ze stratą finansową. Opłaca im się tylko całość, sprzedane dekodery, zapłacone abonamenty. I tu się zgadzam, że zwiększeniem wartości całości było by zwiększenie ligi i dla telewizji szansa na sprzedanie swojego produktu np. w Bydgoszczy czy Katowicach. Niestety oznacza to tym samym podział kasy od TV na więcej klubów. No i zwiększanie ligi to ryzyko, że w lidze zamiast Bydgoszczy czy Katowic znajdzie się Nieciecza i Stróże. Więcej zespołów to również mniejsza koncentracja dobrych graczy i być może niższy średni poziom meczu.
Zostawmy to jak jest. Oni chcą zmieniać dla samej zmiany.
19 grudnia 2012, 14:53 / środa
Mówisz o światowym standardzie, czyli zapewne o czołowych ligach, bo z tych słabych branie przykładu nie ma sensu. Zapominasz o jednym , w tych ligach w pucharach gra 6-esc czy 7-dem zespołów, spadają chyba najczęściej trzy. Do końca większość drużyn gra "o coś".
19 grudnia 2012, 15:04 / środa
Edwin, pokaż mi przykład gdzie jest tak, jak Ty chcesz. Bo ja Ci mogę powiedzieć gdzie się to nie sprawdziło, łącznie z Polską o czym pewnie wiesz, ale czego może nie pamiętasz, Żewłak mówił ostatnio o Belgii.

Wskazałeś dobrze cel. Więcej zespołów w pucharach. I do tego trzeba dążyć ładując kasę w ligę, a nie ciągnąć kasę od klubów na rzecz związku. Zaś większa liczba spadkowiczów to znów niebezpieczeństwo, bo oznacza większą liczbę awansów i ryzyko Niecieczy w ekstraklasie.
Więcej spotkań w sezonie? Może odpowiednia reforma PP? Więcej spotkań, szybciej system mecz + rewanż, kasa na każdym szczeblu? A może wyniki w lidze dodatkowo dawały by rozstawienie w PP, a nie jak obecnie, że premiowany jest słabszy.
Zwiększenie rywalizacji – może większe dysproporcje w kasie od TV w zależności od miejsca na koniec? Obecne różnice nie są duże. Ale to jest ryzyko wzmacniania mocnych, osłabiania słabych.
Jest tysiąc zmiennych. Ale jak czytam, że oni obradowali 8 miesięcy i wyprodukowali taki gniot…
19 grudnia 2012, 15:23 / środa
No właśnie tych zmiennych jest...duuużo. W Polsce z tego co pamiętam było trochę inaczej, czyli podział na grupy na starcie. Teraz też podział dzielenia punktów mi się nie podoba , ale już pomysł tych 7-miu dodatkowych meczy jest ciekawy. Ostatnio brakuje mi czasu na śledzenie lig zagranicznych , ale chyba w Holandii jest badz było coś na zasadzie play-off o grę w pucharach. PP też do rozważenia , tyle ,że nawet jakieś rozbudowanie go- dodatkowe mecze zapewni ,tylko niewielu drużynom, poza tym liga to liga.
Recepty idealnej nie widać , ale każdy pomysł , który spowoduję większą ilość meczy i to meczy o stawkę wydaje mi się wart rozważenia
19 grudnia 2012, 16:36 / środa
A mnie to w ogóle nie przekonuje.
Więcej meczy o stawkę? No i co to da?

Powinni się najpierw zająć zredukowaniem liczby obcokrajowców w naszej śmiesznej lidze. Nawet w takiej średnio zamożnej (żeby nie napisać biednej) Lechii mamy ich coś koło 8? A umiejętności ma 1 na upartego 2/3 a reszta? Kto na tych transferach zarabia? Pseudo managerowie.
Jak kluby przestaną ściągać ten szrot to będą miały do wyboru:
a) ściągnąć dobrego drogiego obcokrajowca kosztem 4 słabych
b) ściągnąć sprawdzonego Polaka
c) postawić na młodzież
19 grudnia 2012, 17:00 / środa
W krajach ue jest możliwość swobodnego "przepływu" pracowników niezależnie od obywatelstwa.
19 grudnia 2012, 17:04 / środa
Edwin, był już u nas system z grupa mistrzowską i spadkową, przez jeden sezon i z tego zrezygnowano, bo to się po prostu nie sprawdziło. Nie dzielono wtedy z tego co pamiętam punktów.

Rozwijać PP to dobry pomysł. Te rozgrywki tracą prestiż, kluby odpuszczają. A można by opracować system, w którym na każdym szczeblu dawały by kilka meczy więcej. Pomysły można mnożyć. Dlaczego nie PP rozgrywany do wyższego szczebla regionalnie, do poziomu województw? Zdobywcy pucharu województwa spotykają się na szczeblu centralnym? W każdym sezonie masz dwumecz z Arką, być może Bałtykiem. Legia gra z Groclinem, Śląsk z Zagłębiem, Wisła z Cracovią, Ruch z Górnikiem, Widzew z ŁKS… Na pewno można znaleźć jakieś ale. Na pewno jednak można by coś zbudować na takim pomyśle. Kilka interesujących spotkań więcej, chociaż nie ligowych.

Tylko, że to nie po drodze niektórym by było więcej takich elektryzujących spotkań …

100lec, nie można ograniczać liczby obcokrajowców z UE.
19 grudnia 2012, 17:12 / środa
Wpuszczaj kibiców gości też niby trzeba a jakoś ten przepis obchodzą to niech i ten obejdą ...
19 grudnia 2012, 17:16 / środa
@100lec
W lidze juniorów jest 100 % juniorów i chyba żadnego ( albo niewielu) obcokrajowców, Czy poziom tej ligi tak Ciebie powalił ? W Anglii nie brak dobrych piłkarzy a ilu Anglików grało ( gra) w Arsenalu, obu Manchesterach czy Chelsea ? CZyżby postawili tam na angielskich młodzieżowców albo wręcz własnych wychowanków? W Realu to aż kipi od hiszpańskiej młodzieży, następców mistrzów świata i Europy.
Przy bezspornym fakcie, że jesteś niezadowolony z poziomu ligi i chciałbyś, aby był on wyższy, to nie tędy droga. Grać mają najlepsi i ta reguła najlepiej sprawda się w tych ligach świata, ktore uchodzą za topowe. Inna sprawa, jakie to rodzi skutki dla rodzimej piłki . Tu zdania mogą być podzielone ale np. Chorwaci mają sporo zdolnych piłkarzy, najlepsi wyjeżdżają do lig zagranicznych - nierzadko do najlepszych klubów Europy a to przekłada się na dobrą reprezentację Kraju. Ilu ich jest ? Raptem 4 miliony. Alnglicy, Niemcy, Wlosi grają głównie u siebie ale mają też sporo obcokrajowccó . Czy im to tak szkodzi ?Sądząc po wynikach - chyba nie.
Nowy zarząd PZPN nad tym główkuje. Zamierza się wprowadzić centralną ligę juniorów, Mi sie np wydakje, że w MESie powinni grać tylko piłkarze np. do 21 lat a miejsca w tych rozgrywkach powinny być jakoś znacząco premiowane przez PZPN. Jeśli młodzi będą dobrze grać, natychmiast otworzy się przed nimi szansa na grę w TME a kluby ekstraklasy będą zabiegać o ściąganie młodych zdolnych z tzw terenu nawet, gdy nie są to piłkarze , ktorzy w wieku 17 lat mają za sobą debiut w I reprezentacji kraju..
19 grudnia 2012, 17:37 / środa
Bardzo fajny post ale porównywanie naszej Wielkiej Lechii do realu, barcolony czy tam innych klubów wydaje mnie się śmieszne:)
Gdyby nasz budżet był w 50% taki jak mają te kluby to bym tu nie płakał, że gra u nas za dużo obcokrajowców. Bo z takimi pieniążkami byśmy ściągali PIŁKARZY a nie SZROT jak teraz. Po co ściągać ten szrot skoro nie ma się skautingu? Przychodzi pseudo manager, że ma piłkarski diament i kosztuje tylko 1mln euro. Gdyby był taki dobry to by tego diamentu nie wciskaj w śmiesznej lidze.

Skoro kluby nie potrafią myśleć to niech myśli za nich wódz Boniek i zrobi taki przepis to może za 5-10 lat coś się zmieni w tej naszej piłce!

Zamiast ściągać tych pseudo piłkarzy niech inwestują w zaplecze treningowe młodzież czy nawet marketing z prawdziwego zdarzenia zamiast walczyć z kibicami!!!!!
19 grudnia 2012, 20:14 / środa
zgadzam się @100lec, że inne pieniądze wchodzą w grę w TME a inne we wspomnianych ligach, tym samym też inna jakość. Nam starcza już tylko na odpady ale .. jeżeli sa one lepsze, to nie ma sensu walczyć administracyjnie o zakaz ich zatrudniania. Natomiast popieram w całej rozciągłości skierowanie dodatkowego strumienia oieniędzy, ktory płynął do kieszeni Laty i jego popleczników na wspieranie tego młodszego segmentu polskiego futbolu nawet przy ustaleniu pewnych rygorów dla klubów ekstraklasy typu;
a) utrzymanie tej MESy w ograniczonym przedziale wiekowym
b) utrzymanie centralnej czy chociażby tylko ponadregionalnej formy rozgrywek juniów starszych ( przy zachowaniu standardów wychowawczych)
Natomiast nie wydaje mi się być zasadne premiowanie otoczenia drużyn ekstraklasy preferncjami w szkoleniu młodszych a to dlatego, że ile by nie wydać na to pieniedzy i tak najlepsze talenty będą tam, gdzie nie dociera oko skautów. Tak było zawsze i u nas i zagranicą :) Trzeba tylko pokory, zgiąć kark, rozmawiać z nauczycielami, trenerami etc z nałych miejscowości i pomóc rodzicom, gdy nie stać ich na dożywianie poza domem, dojazdy, zakup butów, piłki czy ... korepetytora z matematyki, bo syn zaniedbuje się w szkole.
Acha i jeszcze jedno: taka akcja sportu młodzieżowego u podstaw to może być tylko częśćia programu państwa, bo klubom to nie opłaca się. No i to złowrogie słowo SELEKCJA. Niech ci lepsi graja w klubach, gdzie jest szansa na kasę ale pozostali .... niech nadal grają w drużynach amatorskich i przychodzą też na trybuny , razem z innymi kibicami klubu czy też piłki noznej.
8 czerwca 2013, 19:52 / sobota
Już chyba czas najwyższy na odkopanie tego tematu.
8 czerwca 2013, 20:15 / sobota
Szykuje sie fajny wyjazd do Bydgoszczy.
8 czerwca 2013, 20:16 / sobota
Dobre ekipy weszły (Zawisza i Cracovia), chociaż ciekawe by było i z Termalicą lub Flotą. Ciekawe czy będą jeszcze jakieś zmiany po rozgrywkach przy zielonym stoliku.
8 czerwca 2013, 20:41 / sobota
określenie "dobra ekipa" raczej nie pasuje do tych z kałuży, nie ważne w jakim kontekscie.
Z różnych względów natomiast oczekuje potyczki z Zawiszą.

TYLKO LECHIA!
8 czerwca 2013, 20:50 / sobota
A jak dla mnie jest ok :-) .Zawsze byłem zdania że w ekstraklasie powinny grać drużyny z potencjałem kibicowskim .Rozwijając moją myśl ,wolę na sektorze gości 1500 kibiców z Bydgoszczy niż (może) 30 z Bełchatowa czy Świnoujścia .Teraz w ekstraklasie jedynie Podbeskidzie nawet przy mobilizacji i dogodnym terminu meczu nie zebrało by na wyjazd kilku setek . Bo klub z potencjałem to i dla nas dobrze że jest spora liczba przyjezdnych (To dodatkowe ciśnienie ) a dla klubu zastrzyk nie mały.
8 czerwca 2013, 20:53 / sobota
.....a dla klubu zastrzyk nie mały....gotówki (Rzecz jasna).
8 czerwca 2013, 21:00 / sobota
Mecze z Zawisza zawsze elektryzujace. Stosunkowo blisko, dobre wyjazdy jednych i drugich. Moj pierwszy mecz na Lechii byl wlasnie z Zawisza, jakos w polowie lat 90, mialem pare lat, ale pamietam, ze byla gruba awantura i zamkniety stadion potem.
8 czerwca 2013, 21:43 / sobota
No, w końcu coś się dzieje na północy. Jeszcze kondomków z Olsztyna brakuje do kompletu na ciekawe i niedalekie eskapady, ale i tak jest dobrze.

Na Pomorzu bez zmiany - Lechia Pany!
8 czerwca 2013, 22:22 / sobota
Żal tylko, że ta jebana cracovia awansowała.
9 czerwca 2013, 00:01 / niedziela
Kurwa nie wiem gdzie to napisac, napisze tu. Na emigracji poznalem zajebistego ziomka ze Swidnicy, ktory nie kibicuje nikomu w Polsce, ale pisal mi, ze jego znajomki z miasta za Zaglebiem Lubin. No i teraz mi napisal, ze jego kolezanka z dzielni sobie to zdjecie na tlo na fejsie ustawila: odnośnik

Lechia to jednak jest wszedzie hehehe.
9 czerwca 2013, 00:21 / niedziela
Łał
9 czerwca 2013, 00:35 / niedziela
Idz spac.
9 czerwca 2013, 01:17 / niedziela
Ok
9 czerwca 2013, 01:48 / niedziela
Urzekła mnie Twoja historia. Płakałem.
9 czerwca 2013, 09:06 / niedziela
O kurka wodna poważnie ?????
11 czerwca 2013, 04:25 / wtorek
Miliardy statystyk od 90minut.pl

odnośnik
11 czerwca 2013, 14:11 / wtorek
Coś wiadomo kiedy mają podać terminarz z rozpiską kto z kim w której kolejce?
12 czerwca 2013, 16:46 / środa
Zaczynamy sezon meczem u siebie z Podbeskidziem! odnośnik

Z ciekawszych meczów:

7. kolejka Pogoń - Lechia
8. kolejka Lechia - Zawisza
12 czerwca 2013, 16:52 / środa
dobrze ze chociaz raz do Chorzowa nie jedziemy w zimie
12 czerwca 2013, 18:07 / środa
No no, ostatnia kolejka w tym roku na tydzien przed swietami, niezle ;)
12 czerwca 2013, 18:55 / środa
szkoda, że nie jedziemy w 2 kolejce do Bydgoszczy :)
była by powtórka z tego sezonowego szczecina
12 czerwca 2013, 19:26 / środa
o frekwencje w Bydgoszczy nie masz sie co martwic Boldi.
12 czerwca 2013, 21:20 / środa
Dużo meczy nas czeka. W sumie fajnie. Oby tylko zarząd z cenami za karnety nie poszalał. Bo to że będą droższe to raczej naturalne. Pytanie tylko o ile :-/
12 czerwca 2013, 21:34 / środa
Trzy pierwsze mecze wyjazdowe i wszystkie trzy atrakcyjne kibicowsko.
Przy nich Barcelona to pikuś.
12 czerwca 2013, 21:40 / środa
Terminarz rundy zasadniczej T-Mobile Ekstraklasy na sezon 2013/2014 (jako podstawowy podajemy termin sobotni)

1.kolejka - 20 lipca
Lechia Gdańsk Podbeskidzie Bielsko-Biała

2.kolejka - 27 lipca
Ruch Chorzów Lechia Gdańsk

3.kolejka - 3 sierpnia
Lechia Gdańsk Jagiellonia Białystok

4.kolejka - 10 sierpnia
Lechia Gdańsk Cracovia

5.kolejka - 24 sierpnia
Legia Warszawa Lechia Gdańsk

6.kolejka - 31 sierpnia
Lechia Gdańsk Górnik Zabrze

7.kolejka - 14 września
Pogoń Szczecin Lechia Gdańsk

8.kolejka - 21 września
Lechia Gdańsk Zawisza Bydgoszcz

9.kolejka - 25 września (środa)
Wisła Kraków Lechia Gdańsk

10.kolejka - 28 września
Lechia Gdańsk Korona Kielce

11.kolejka - 5 października
Widzew Łódź Lechia Gdańsk

12.kolejka - 19 października
Lechia Gdańsk Lech Poznań

13.kolejka - 26 października
Piast Gliwice Lechia Gdańsk

14.kolejka - 30 października (środa)
KGHM Zagłębie Lubin Lechia Gdańsk

15.kolejka - 2 listopada
Lechia Gdańsk Śląsk Wrocław

16. kolejka - 9 listopada
Podbeskidzie Bielsko-Biała Lechia Gdańsk

17. kolejka - 23 listopada
Lechia Gdańsk Ruch Chorzów

18. kolejka - 30 listopada
Jagiellonia Białystok Lechia Gdańsk

19. kolejka - 4 grudnia (środa)
Cracovia Lechia Gdańsk

20. kolejka - 7 grudnia
Lechia Gdańsk Legia Warszawa

21. kolejka - 14 grudnia
Górnik Zabrze Lechia Gdańsk

22. kolejka - 15 lutego
Lechia Gdańsk Pogoń Szczecin

23. kolejka - 22 lutego
Zawisza Bydgoszcz Lechia Gdańsk

24. kolejka - 1 marca
Lechia Gdańsk Wisła Kraków

25. kolejka - 8 marca
Korona Kielce Lechia Gdańsk

26. kolejka - 15 marca
Lechia Gdańsk Widzew Łódź

27. kolejka - 22 marca
Lech Poznań Lechia Gdańsk

28. kolejka - 26 marca/29 marca
Lechia Gdańsk Piast Gliwice

29. kolejka - 29 marca/5 kwietnia
Lechia Gdańsk KGHM Zagłębie Lubin

30. kolejka - 5 kwietnia/12 kwietnia 
Śląsk Wrocław Lechia Gdańsk

Terminarz rundy finałowej T-Mobile Ekstraklasy na sezon 2013/2014

Przed rozpoczęciem rundy finałowej znany będzie terminarz poszczególnych meczów, w zależności od miejsca zajętego przez daną drużynę w rundzie zasadniczej.

Grupa A:
31 kolejka: 1-6; 2-5; 3-8; 4-7
32 kolejka: 8-1; 5-4; 6-2; 7-3
33 kolejka: 1-5; 4-8; 2-7; 3-6
34 kolejka: 7-1; 3-5; 8-2; 4-6
35 kolejka: 1-3; 5-7; 2-4; 6-8
36 kolejka: 4-1; 2-3; 6-7; 8-5
37 kolejka: 1-2; 3-4; 5-6; 7-8

Grupa B
31 kolejka: 9-14, 10-13, 11-16, 12-15
32 kolejka: 16-9; 13-12; 14-10; 15-11
33 kolejka: 9-13; 12-16; 10-15; 11-14
34 kolejka: 15-9; 11-13; 16-10; 12-14
35 kolejka: 9-11; 13-15; 10-12; 14-16
36 kolejka: 12-9; 10-11; 14-15; 16-13
37 kolejka: 9-10; 11-12; 13-14; 15-16

(Ekstraklasa SA)
12 czerwca 2013, 21:41 / środa
200zł za sparing to cena z dupy wzięta i nie ma co tego negować. Z tego co pamiętam to podobną kasę kosztowały bilety na mecze Wisły z Barceloną i Realem tyle że o LM i na starym stadionie...(jasne ,że to było ładne parę lat temu , ale ceny biletów na mecze jakoś drastycznie od tego czasu nie wzrosły)
Pretensje do LP to jednak paranoja, super ,że udało się skoordynować chociaż nasz sektor. Inna sprawa to przy tych cenach nie będzie on wyglądał specjalnie imponująco, ale takie realia i nie ten adresat pretensji
12 czerwca 2013, 21:44 / środa
przepraszam, nie ten wątek
13 czerwca 2013, 10:45 / czwartek
Interesująca ta 1 kolejka. Wypada dokładnie pomiędzy meczami 2 rundy kwalifikacji LM i LE. Liga mistrzów rozgrywana jest we wtorek i środę więc mecz Legi zapewne w sobotę. Lech i Śląsk zaczynają swoją rywalizację w LE od 2 rundy, jeśli do tego Piast też awansuje do 2 rundy, to te 3 drużyny rozgrywać będą swoje mecze 18.07 (rewanż 25.07). Oznacza to, że ich mecze w ekstraklasie najpewniej będą w niedzielę i poniedziałek. Tak więc, my gramy w piątek lub sobotę, czyli w przeddzień lub w dniu meczu z Barceloną.
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.306