Gdańsk: niedziela, 26 maja 2019
FORUM
Podstrony:

Wybory na prezydenta Gdańska

strona 4/6

10 lutego 2019, 16:50 / niedziela
1903...nie wnikam w wasze spory ale hitler to Austriak ..i nic tego nie zmieni..hehehe
10 lutego 2019, 19:21 / niedziela
1903.Szacun .Nigdy nie przepisywałem Janka do Niemców i nie takie mam zamiary Moja rodzina i ja j też jest z Wileńszczyzny.Jestem chyba gorszy dla niektórych.
Niech Ci są za i przeciw pomyślą. niech użyją tego co mają pod czaszką.
Lechia . Szyk i elegancja.
Czas skończyć temat ..

.
10 lutego 2019, 19:47 / niedziela
Misiu 67.tak ,Hitler to Austriak .Mam w domu takà czerwoną encyklopedię PWN.Gdzie napisane jest że Mickiewicz urodził się na Litwie.I to w sumie rzeczy prawda.Ale jakże daleka od rzeczywistości.
10 lutego 2019, 20:25 / niedziela
Pojęcie "Austriak" jako narodowość to wymysł naszych czasów, historycznie czegoś takiego w ogóle nie było. To, co dzisiaj rozumiemy pod tym pojęciem, to byli najzwyklejsi Niemcy zrzeszeni w ramach Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, a później poddani Habsburgów. Mozart był takim samym Austriakiem jak Mickiewicz Litwinem.

Co do Hitlera, to chyba nieprzypadkowo przyłączył on Austrię do Niemiec (III Rzeszy), a nie odwrotnie. I chyba nieprzypadkowo "naród austriacki" gremialnie poparł Anschluss, który postrzegano jako powrót do ojczyzny. To, że Austrię w ogóle oddzielono od Niemiec po I WŚ i upadku Austro-Węgier, było jednym z wielu kaprysów Ententy.
10 lutego 2019, 20:35 / niedziela
Adolf Hitler urodził się w cesarsko-królewskich Austro-Węgrzech, w miejscowości Braunau am Inn, w rodzinie austriackiego urzędnika celnego. Od września 1900 do września 1904 uczęszczał do szkoły realnej w Linzu, którą musiał opuścić z powodu otrzymania promocji pod warunkiem zmiany szkoły. Przez następny rok – do jesieni 1905 – był uczniem szkoły w Steyr. W edukacji nie odnosił sukcesów i nie przystąpił do matury.

W roku 1907 i 1908 próbował bezskutecznie dostać się do Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, aby studiować malarstwo. Po dwukrotnie niezdanym egzaminie na studia opuścił Wiedeń.W Wiedniu poznał wielonarodowe społeczeństwo, jakie zamieszkiwało Austro-Węgry. W czasie pobytu w Wiedniu znalazł się pod wpływem socjaldemokratycznej koncepcji partii masowej. Nawiązał kontakty z antysemicką organizacją Pangermańskich Nacjonalistów, której przewodził Georg Ritter von Schönerer oraz stworzoną przez Karla Luegera rasistowską Partią Chrześcijańsko-Społeczną. W 1913 wyjechał do Monachium. PODKREŚLAM w 1913 roku wyjechał do MONACHIUM...polecam poczytać a nie pisać farmazony..informacje ogólnodostępne...
10 lutego 2019, 20:43 / niedziela
Z mojej wiedzy to do końca farmazony nie są , duża cześć Austriaków (jak zapewne Adi) czuła w tamtym okresie się Niemcami. Austriaków wymysłem naszych czasów bym jednak nie nazwał , w trakcie euro 2008 trochę tam siedzieliśmy i dało się u nich odczuć dość silna tożsamość narodowa i odrębność od Niemców co na pewno ma ugruntowanie głębsze niż „nasze czasy”.Dziś Hitlera z pewnością można by nazwać Austriakiem , ale wtedy no dla mnie 50/50 bo Austriii w dzisiejszym pojęciu nie było . Ciekawa kwestia jak ktoś lubi historie z zainteresowaniem czyta się .
10 lutego 2019, 20:47 / niedziela
marioviking porównanie lekko z dupy..Adam Mickiewicz urodził sie w stolicy województwa nowogródzkiego Wielkiego Księstwa Litewskiego i I Rzeczypospolitej pod zaborem carskiej rosji..wiec generalnie na terenach polskich w polskiej rodzinie (podobno z mocno żydowskimi korzeniami ale to inna sprawa)..wiec porównań do hitlera który urodził się w Austro -Węgrzech i w austriackiej rodzinie troch nie hallo .. A.M polakiem i litwini moga się cmoknąć w pompkę a a.h był Austriakiem i tyle...juz szybciej pasowało by ze A.M był Rosjaninem....
10 lutego 2019, 20:49 / niedziela
Fajnie że możemy normalnie i mądrze na poziomie porozmawiać.nie wyzywać się od kodowcow czy pisiorow. Wyjść trochę dalej niż gombrowiczowskie maski

Każdy ma jakieś poglądy ,te czy inne ale
Ave Lechia
10 lutego 2019, 20:52 / niedziela
hehehe marioviking jasne ze fajowo ale ja miałem wrażenie ze nie rozmawiamy o poglądach ale o historii...serdecznie pozdrawiam
10 lutego 2019, 21:00 / niedziela
Misiu 67. Moja czerwona encyklopedia jest z lat 80 .A tam jak wół stoi że Mickiewicz urodził się w ZSRR.( I AK jest nielegalne) Ale czy mam temu wierzyć?prawda czasu i prawda ekranu jak mówił filozof .
Bóg dał nam rozum .jako dar i odpowiedzialność.
10 lutego 2019, 21:04 / niedziela
marioviking KONIECZNIE ZMIEŃ ENCYKLOPEDIE !!!!!
10 lutego 2019, 21:05 / niedziela
Misiu . Pozdrawiam i szacunek.to jest właśnie normalna dyskusja .Brawo My
10 lutego 2019, 21:09 / niedziela
Do encyklopedii patrzę jako ciekawostke.szersze spojrzenie na całokształt.pozdrawiam
10 lutego 2019, 21:12 / niedziela
W Wielkim Księstwie Litewskim i w Koronie Polskiej obowiązywały 2 odrębne systemy prawne regulujące kwestię nabywania obywatelstwa. Na Litwie Ius soli (prawo ziemi), które oznaczało, że ten kto się narodził na terytorium Księstwa bez względu na pochodzenie ojca miał prawo do obywatelstwa litewskiego, czyli był uznawany za Litwina nie zależnie od tego, czy jego ojciec był etnicznym Polakiem, Żmudzinem, Białorusem, Rusinem, Niemcem itd. Prawo to nie obejmowało żydów. W Koronie Polskiej obowiązywało Ius sanguinis (prawo krwi) , zgodnie z którym dziecko nabywało z mocy prawa obywatelstwo, było uznawane za pełnoprawnego Polaka, z tytułu tego, że jego ojciec by Polakiem, bez względu na miejsce narodzenia. Stąd też nie ma żadnej sprzeczności w tym, że Mickiewicz był jednocześnie i Litwinem i Polakiem. Współcześnie Litwinami zwykło się określać wyłącznie etnicznych Żmudzinów, gdyż oni dosyć sprytnie zawłaszczyli dla samych siebie pojęcie litewskości, w sposób nieuprawiony, nie znajdujący podstaw prawnych i historycznych, utożsamiając litewskość ze żmudzkim pochodzeniem etnicznym.
10 lutego 2019, 21:13 / niedziela
edwinsopot częściowo sie z Tobą zgodzę ...a.h poczuł ta niemiecka krew podczas I W.Ś będąc żołnierzem armii kajzera anie Franciszka Josefa..a po I wojnie i po kryzysie wielu obywateli dawnego cesarstwa austro-wegierskiego patrząc na rosnąca potęgę faszystowskich niemieć zaczęło odczuwać niemieckie korzenie tak było i z Austriakami ale tez np. z Czechami ...duzy wpływ na to miała tez niemiecka propaganda budująca ein Volk, ein Reich, ein Führer...
10 lutego 2019, 21:31 / niedziela
A nie zastanawiałeś sie, czemu w ogóle wstąpił do niemieckiej armii, skoro był z niego taki wielki Austriak? Właśnie dlatego, że jako Niemcowi było mu obojętne czy będzie walczył w armii II Rzeszy czy Wschodniej Rzeszy (nazwa Austria bierze się od Osterreich). Twoje przeciwstwianie Niemców i mitycznych Austriaków jest totalnie ahistoryczne - to wszystko byli Niemcy, tyle ze byli obywatelami innych państw. Wybitny Polak Mickiewicz z Wielkiego Księstwa Litewskiego NIGDY nie był w Warszawie, a Ty wspominasz Adiemu, że dopiero w 1913 do Monachium pojechał...

Austriacy jako odrębny naród cudownie "powstali" po 45 roku aby zrzucić z siebie odium hitlerowskich zbrodni. Stąd Niemiec Mozart jest dziś Austriakiem.
10 lutego 2019, 21:37 / niedziela
napisz swoja książkę o historii o tym ja pozostanę przy swoim dalsza wymiana argumentów jest zbędna...fakty to fakty a co pomyślałem i co miał a.h. na myśli w 1913 roku wstępując do kajzerowskiej armii to już spekulacje(może miał blisko i nie chciało mu się wracać do Austrii)..a dalsza cześć twojego wywodu to już polityka wiec mnie to nie interesuje...nrqa..
10 lutego 2019, 21:46 / niedziela
generalnie można jeszcze dodać ze a.h był nawet bezpaństwowcem..i nie ma to związku z bierzaca polityka..W 1925 r. Hitler zrzekł się obywatelstwa austriackiego. Od tej pory był formalnie bezpaństwowcem.
Brak obywatelstwa niemieckiego powodował jednak problemy. Hitler nie będąc obywatelem Niemiec, nie mógł sprawować urzędów ani też startować w wyborach prezydenckich w 1932 r.Pierwszą próbę nadania Hitlerowi obywatelstwa podjęto, kiedy w 1930 r. ministrem spraw wewnętrznych oświecenia w landzie Turyngii został fanatyczny nazista Wilhelm Frick . Początkowo Frick chciał sprawę załatwić sprytnym trikiem, mianując Hitlera oficerem policji, ale to się nie udało.Wtedy Klagges mianował Hitlera doradcą rządowym w Państwowym Biurze ds. Kultury i Geodezji w Brunszwiku jako przedstawiciela tego landu w Berlinie. Tym samym Hitler otrzymał obywatelstwo wolnego państwa Brunszwiku i Niemiec.
Dla Hitlera była to jedyna szansa, ponieważ Brunszwik był jedynym landem, w którego rządzie wtedy naziści mieli duże wpływy i mogli kontrolować „naturalizację” swego führera.
10 lutego 2019, 21:59 / niedziela
kurde przez tą dyskusje zacząłem wertować swoje książki o historii i artykuły w necie a nie mam czasu .... stara miłość nie rdzewieje..
10 lutego 2019, 22:09 / niedziela
Najważniejsze chłopaki. .2-1.kocham to miasto a najbardziej Lechię.
10 lutego 2019, 22:14 / niedziela
Tak ...oglądam lipę + ekstra ..paru facetów pierdoli już ponad 2 godziny..o meczu lidera niecałe 2 minuty.....no rzesz....
11 lutego 2019, 08:29 / poniedziałek
Służba w obcej armii, zrzeczenie się obywatelstwa, na koniec aneksja swojej ojczyzny - jak na "Austriaka" z dziada pradziada coś kiepsko to wygląda. Jak już wertujesz książki historyczne, to może poczytaj o reakcji dumnego "narodu austriackiego" na Anschluss w 1938 - wiele rzeczy się rozjaśni. To, że "naród austriacki" nie wykształcił własnego języka, tylko mówi po niemiecku to też oczywiście przypadek.

Z mojej strony koniec tematu, każdy sobie wyciągnie wnioski.
11 lutego 2019, 12:29 / poniedziałek
I tu zgadzam się z tobą szczególnie ze mam wrażenie ze każdy z nas zaczął pisać o czymś innym tzn. na inny temat ...dzięki i pozdrawiam
11 lutego 2019, 20:04 / poniedziałek
obserwuje forum z daleka.Jako byly Lechista(gralem w juniorach u SP.Romana Rogocza), jestem zbudowany wiadomosciami i Patriotyzmem kibicow Lechii.Nie wszystkich,oczywiscie.Wielki SZACUN dla@castropa,@emeryta i Im podobnych.Panowie,tak trzymać.Wiara i Tradycja zobowiazuje.
13 lutego 2019, 11:35 / środa
Tak się to robi w Gdańsku "gdańszczanki i gdańszczanie":

Od mocnego uderzenia zaczyna się rok 2019 w promocji Gdańska. Równy milion złotych zarobi telewizja TVN za umieszczenie akcji produkowanego serialu w tym mieście. Wszystko odbyło się w tajemnicy i bez przetargu. Od dwóch lat miasto reklamuje się i promuje tylko w tej telewizji.

W jawnym rejestrze umów Gdańska pojawił się parę dni temu dokument informujący o udzieleniu zamówienia bez uprzedniej publikacji. Przedmiotem jest „Reklama Gdańska jako produktu turystycznego w formie lokowania produktu w serialu pod roboczym tytułem »Motyw« w telewizji TVN”. Wartość?
Okrągły milion złotych bez VAT.
To więcej, niż telewizja zarobiła w Gdańsku w ciągu ostatnich trzech lat. Utajniony i bezprzetargowy tryb zamówienia władze tłumaczą tym, że TVN posiada wyłączne prawa do scenariusza serialu.
Od dwóch lat pieniądze na promocję miasta w postaci zleceń, reklam i lokowania miasta w emitowanych obrazach trafiają tylko do jednej spośród trzech największych telewizji.
W ub.r. za trzy zlecenia, m.in. umieszczenie w mieście akcji czterech odcinków serialu „Diagnoza” i reklamę, TVN otrzymał ponad 640 tys. zł. W 2017 r. na dwóch podobnych umowach telewizja ta zarobiła 175 tys. zł. Z kolei w budżecie filmu „Miłość jest wszystkim” wyprodukowanego przez telewizję i Akson Studio znalazło się blisko ćwierć miliona złotych za umieszczenie akcji komedii romantycznej w Gdańsku.

https://niezalezna.pl/258647-gdanszczanki-i-gdansz czanie-wspomagaja-tvn-promocyjne-dzialania-magistr atu
13 lutego 2019, 12:22 / środa
Gdyby Morawiecki skorzystał z okazji i wprowadził komisarza do Gdańska który zrobiłby porządny audyt to takich ''kwiatków'' wyszło by dziesiątki jak nie setki. Ja dostaję szału jak widzę że takie Frasyniuki czy Borusewicze które wiecują sobie z kodziarstwem , ubywatelami rp czy innym ścierwem zawłaszczają sobie ECS w Gdańsku i bezczelnie domagają się milionowych dotacji z budżetu z którymi będą robić co im się podoba bez żadnej kontroli .A ten nasz nieudolny rząd ciot zamiast zrobić z tym porządek i wypierdolić to towarzycho raz na zawsze udaje że nic się nie dzieje (zresztą jak w wielu innych sprawach).W takim miejscu jak ECS pierwszoplanowymi postaciami powinny być takie osoby jak Gwiazdowie czy Krzysztof Wyszkowski a nie jakieś Bolki.
13 lutego 2019, 14:22 / środa
Myślałem, że tego nigdy nie napisze ale szacunek dla kibiców Pogoni za wygwizdanie tej szopki.
13 lutego 2019, 17:06 / środa
„Lokowanie” miasta w filmach/ serialach itp itd to żaden wałek. Wiele miast na świecie tak robi. A ze akurat w TVN? W TVP tylko Sandomierz i pędzący na rowerze ksiądz. Pozdro dla normalnych . Tylko BKS
13 lutego 2019, 18:10 / środa
Dla "normalnych"? Czyli dla "zwolenników tęczowego miasta"?
13 lutego 2019, 18:23 / środa
W tym nie ma nic normalnego Brak przetargu.Nasze podatki i ja np chce by szły w całości na promocję Gdańska przez Lechię a nie jakiś TVN, pozdro dla normalnych
13 lutego 2019, 18:45 / środa
Promocja Miasta Gdansk przez Lechię jak najbardziej tak. Ale jak sobie wyobrazić taki przetarg ze co? Przykładowo chcą nakręcić „szczęki 7” i twórcy filmu dają ogłoszenie „ chętnych zapraszam na 17 w sali b ... będziecie gryźć się o „szczęki”? Już widzę jak Karnowski ze Szczurkiem i burmistrz Zakopanego się o to licytują . A normalni to ci co Lechii życzą z serca jak najlepiej. A tęczowi/faszyści itd nie interesują mnie chodzi o normalnych kibiców.... a przypisywanie normalnych do tęczowych fanatyków TVN złe odebrałeś Edwin.
13 lutego 2019, 19:15 / środa
No dobra jak w tym serialu padną hasła "zakaz pedałowania" i "stop islamizacji" albo "raz sierpem raz młotem..." to jestem przekonany
14 lutego 2019, 09:46 / czwartek
Zapamiętajcie sobie Jozin. Każdy, kto uważa, że Polsce nie zagraża: komuna, pedalstwo, islamizacja oraz żydostwo, to na pewno: komuch, pedał arab albo żyd i nie ma prawa wyrażać swoich poglądów na forum Lechii... Zapamiętałeś ?
14 lutego 2019, 13:32 / czwartek
To jakież widzisz zagrożenia mądralo? "Faszyzm"? i
14 lutego 2019, 14:22 / czwartek
Ale gorący temat...

Niestety, ale zgadzam się z kibicami Pogoni i wielki szacunek za postawę w tym całym syfie...

Najzabawniejsze jest to, że tak łatwo ludzi kupić, ich przychylność. Dla wielu ważne jest, że budyniowy pomagał Lechii, ale to że swoją działalnością niszczył wielu ludzi to już nie ważne. Niesamowite, że takie postaci chowa się w tym kraju, jak papieża, a rzeczywistych bohaterów - ich się za bardzo nie gloryfikuję.

Bardzo smutne to co się w Polsce dzieje, a przy tych wyborach nie wygląda, aby coś miało się zmienić. Układ będzie trwał...
14 lutego 2019, 14:57 / czwartek
A za ten kiks w formularzu kandydującego, to nie powinien ktoś polecieć ze stanowiska urzędniczego? Nie.... raz, że to jedna wielka rodzina i ręka rękę myje a dwa, że nie wiadomo, kiedy taki niuans się jeszcze przyda.

Nie wiem, na ile to poparcie PiSu dla układy gdańskiego jest realną oceną własnych mozliwości, a na ile konformizmem i przestrachem, ale w tych wyborach Braun zyskał moją sympatię.
14 lutego 2019, 16:36 / czwartek
Juz kombinuja jak przelozyc wybory...

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Brakuje-ponad -1000-czlonkow-komisji-wyborczych-n131837.html

Zachecam do zglaszania sie do komisji. Przy okazji mozna zrobic kilka zlotych (od 150 do 190 zl za dzien). Jesli sie nie myle to mozna sie zglaszac tylko do jutra (piatek. 15/02).
14 lutego 2019, 23:22 / czwartek
holy fan
13 lutego 2019, 14:22 / środa
Myślałem, że tego nigdy nie napisze ale szacunek dla kibiców Pogoni za wygwizdanie tej szopki.

A ja mam szacunek dla ludzkiego życia i jesli zmarły nie był mordercą (czyli nie umiał uszanowac ludzkiego zycia) to zachowam się jak człowiek i uszanuje minute ciszy. I nie wazne czy nalezał do PIS cz PO czy do jeszcze inne partii.
Ot tak bo szacunek do człowieka, dozycia ismierci nie ma etykiety partyjnej.

A ty uginaj się w pas paprykarzom, ze pokazali gdzie mają miasto Gdańsk i Lechię.

TYLKO LECHIA!
15 lutego 2019, 09:15 / piątek
Czyli Adamowicz=Lechia i Gdańsk? Ty się dobrze czujesz?
15 lutego 2019, 09:53 / piątek
Akurat takiego równania we wpisie Cygnusa nie ma. Czytanie ze zrozumieniem w tych czasach zaczyna być sztuką
15 lutego 2019, 10:47 / piątek
A jeszcze większą sztuką jest dedukcja. Z postu wyraźnie wynika, że nieuszanowanie minuty ciszy dla Adamowicza przez paprykarzy (bo o tej sytuacji ciągle mówimy) jest brakiem szacunku dla Lechii i Gdańska. Bez odbioru.
15 lutego 2019, 12:11 / piątek
Dzisiaj tj. 16.02 o godzinie 18.00 w WSTiH przy Miszewskiego 18
odbędzie się spotkanie z Grzegorzem Braunem!
15 lutego 2019, 12:38 / piątek
No to go spytaj czy zamierza zmienić nazwę ulicy Traugutta oraz czy wie kiedy powstała Orunia...
15 lutego 2019, 12:47 / piątek
Sam go o to spytaj internetowy mądralo...
15 lutego 2019, 12:50 / piątek
Apropo Mickiewicza, to faktycznie można go zdefiniować jako Białorusina, czyli faktycznie obywatela Litwy, którą uważał za swoją ojczyznę, wyrażając to choćby w Inwokacji, ale faktycznie używał języka polskiego, co było powszechnie stosowanym językiem na terenach litewskich, które miały przewagę ludności ruskiej.
Faktycznie można powiedzieć, że ludność tam się nie polonizowała, ale tworzyła się ludność białoruska.
Co do A.H. trzeba wskazać, że wiele razy podkreślał on, że jest Austriakiem, a praktycznie od początku XIX wieku trwał silny spór między Prusami (Cesarstwo/Rzesza), a Austrią, przy czym osią podziału była głównie religia - Austriacy to głównie ludność niemiecka katolicka (stąd bliskie stosunki np. z Bawarią), a Prusy to głównie ludność luterańska. Niemniej trzeba wskazać, iż istnieje pojęcie Austrii jako kraju osobnego, co wynika z historii, ale całość jest dość płynna i trudna do jednoznacznego zdefiniowania.
15 lutego 2019, 13:05 / piątek
Nie tylko paprykarze gwizdali, to raz.
Po drugie, jesli ktoś publicznie popiera tzw. czarne marsze, organizowane przez feministki, na których domagno się m.in. liberalizacji ustawy antyaborcyjnej w ten sposób, aby zabijanie dzieci nienarodzonych było możliwe na żądanie (bez ograniczeń), może w ogóle być uznany za kogoś, kto szanuje życie ludzkie.
Po trzecie, czy w taki nadzwyczajnie okazały sposób upamiętniono po śmierci naprawdę zasłużonych dla Lechii, wybitnych piłkarzy m.in. panów Romana Korynta czy Romana Rogocza. Albo byłego wieloletniego kierownika druzyny, śp. Marka Bąka. Na pewno nie.
Po czwarte, czy upamietniono w ten wieczór, wspomniano, śp. Jana Olszewskiego, zasłużonego dla Polski człowieka, żołnierza AK, patrioty, działacza opozycji antykomunistycznej, adwokata zasłużonego dla Solidarności, dla opozycji demokratycznej, równiez tej gdańskiej, byłego premiera, de facto pierwszego premiera wolnej Polski po II wojnie św.
15 lutego 2019, 13:25 / piątek
Austria to część historyczna i polityczna Rzeszy Niemieckiej, a rdzenni Austriacy to oczywiście Niemcy, tak samo jak na przykład Sasi (Saksończycy), Bawarczycy, Prusacy. W schyłkowym okresie monarchii habsburskiej Austriakami określano ogół obywateli Austro-Wegier bez względu na pochodzenie etniczne, w tym również Polaków z Galicji, południowych Słowian na Bałkanach. W ścisłym sensie, w sensie etnicznym niemieccy (germańscy) Austriacy to oczywiście Niemcy, ludność niemiecka, cześć narodu niemieckiego. Zalążki tworzenia odrębnej nacji austriackiej to okres międzywojenny i powojenny. Proces ten trwa właściwie do dziś. Ale to tworzenie, definiowanie Austriaków jako narodu odrębnego od Niemców jest sztuczne, dokonywane na zapotrzebowanie polityczne. Austriacy ze względu na pochodzenie, historię, tradycję czują więź z narodem niemieckim, nie czują się jako wspólnota odrębna od niemczyzny, zewnętrzna dla niemczyzny. Fakt, że zamieszkują (i długi okres w historii tworzyli) odrębny kraj od Niemiec, innych państw niemieckich nie przesadza o tym, że stanowią inny niż niemiecki naród. Podobnie jest z muzułmańskimi Kosowianami, którzy są Albańczykami, czy Mołdawianami, którzy są Rumunami. Tak więc AH był i Austriakiem i Niemcem, jedno drugiego nie wyklucza, wręcz przeciwnie, jedno z drugiego wynika.
15 lutego 2019, 13:54 / piątek
Jeszcze a propos Mickiewicza. Sam Mickiewicz określał się i czuł się jednocześnie Polakiem i Litwinem, co nie jest ze sobą w żaden sposób sprzeczne. Można też go uznać za Białorusina, w pewnym sensie, z pewnym prawdopodobieństwem. Nie jest to niesłuszne czy bezpodstawne. Natomiast w stosunku do Mickiewicza nie można w sposób jednoznaczny i rozstrzygający określić etnicznie czystego pochodzenia, czystej narodowości w sensie plemiennym. Przed polonizacją szlachta litewska, do której rodzina i przodkowie Mickiewicza należeli, posługiwała się na co dzień językiem starobiałoruskim, również oficjalny język WKL (przed unią) to język starobiałoruski. Kronikarze określają otoczenie, dworzan, rycerzy wielkiego księcia Witolda (i wcześniejszych książąt litewskich) mianem bojarów, co wskazuje ewidentnie na ruski, wschodniosłowiański (natomiast nie na żmudzki, nie pochodzący od Bałtów) rodowód mieszkańców tych ziem, w tym elity politycznej i majątkowej. Po unii z Koroną, w następstwie wzajemnych nadań ziem szlachcie polskiej na Litwie, a litewskiej w Koronie, doszło też do stopniowego mieszania się ludności na Litwie, również wiejskiej w wyniku m.in. sukcesywnej kolonizacji szczególnie niektórych obszarów Litwy (Wileńszczyzny w szczególności) przesiedlanymi chłopami z innych ziem Korony, pochodzenia etnicznie polskiego. Również powszechne, wzajemne małżeństwa Litwinów z Polakami pośród elit litewskich, szlachty, doprowadziły do wymieszania się nacji, identyfikacji litewskości z polskością na terytorium księstwa. Jako takie bardziej zaznaczone i akcentowane poczucie odrębności od polskości zachowało się na Żmudzi (odrębność językowa, język niesłowiański) i na wsi białoruskiej (za sprawą religii prawosławnej) Co do Mickiewicza miał on też prawdopodobnie częściowo żydowskie korzenie, przodków.
15 lutego 2019, 15:19 / piątek
Najważniejszy jest fakt, że pisał on PO POLSKU o POLSKIEJ SPRAWIE. Dla pisarza nie ma bardziej decydującego czynnika.
15 lutego 2019, 18:20 / piątek
Centrum Wspierania Emigrantów i Emigrantek odnośnik
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.011