działacz, członek sztabu meczowego
Serwis lechia.gda.pl życzy wszystkiego najlepszego!
Wydarzyło się 29 czerwca...
1988: Remis jak porażka
"Zwycięski remis" - to pojęcie weszło na stałe do języka piłkarskiego po meczu Anglia -Polska (1:1), rozegranym na Wembley w 1973 roku. W niespełna 15 lat później, remis wywiozła z Gdańska, walcząca z Lechią, w drugim meczu barażowym o utrzymanie w ekstraklasie, poznańska Olimpia. Cztery dni wcześniej w Poznaniu Olimpia wygrała 1:0. W rewanżu Lechia musiała bezwzględnie wygrać, najlepiej dwoma lub więcej golami. Biało-Zieloni raźno ruszyli do natarcia i już w 18 minucie odrobili straty. Strzelcem bramki był Marek Ługowski. Do końca pierwszej połowy Lechia była zespołem przeważającym, ale w tej części meczu bramki juz nie padły. Drugie 45 minut rozpoczęło się również od ataków Biało-Zielonych, którzy chcieli przechylić losy rywalizacji na swoja stronę. Gola jednak w 52 min. zdobyła Olimpia, a celnie strzelił Jerzy Kaziów. Lechia ruszyła do szaleńczych ataków. Co chwilę pod bramką Olimpii dochodziło do gorących spięć. Za każdym razem brakowało jednak gdańszczanom precyzji lub szczęście było po stronie Olimpii. W 72 min. za kopnięcie przeciwnika bez piłki czerwoną kartkę ujrzał Lechista - Bogusław Oblewski. W tym momencie wiele osób zwątpiło w mozliwość odrobienia strat. Inaczej na szczęście myślał Piotr Prabucki, który w 74 min. wyprowadził Lechię na prowadzenie 2:1. To jednak nie wystarczało...Gol strzelony na wyjeździe premiował w ostatecznym rozrachunku poznaniaków. Ostatnie 16 minut to ciągły szturm na bramkę gości, przy ogłuszającym dopingu kibiców Lechii. Gol dla gospodarzy, mimo wielu znakomitych sytuacji, jednak nie padał. Za to w 90 minucie, rozpaczliwie broniący się goście przeprowadzili jedną z nielicznych kontr. Po faulu w polu karnym, sędzia odgwizdał rzut karny. Tomasz Mazurkiewicz pokonał bramkarza Janusza Stawarza i stało się jasne, że Lechia zagra w II lidze.