Gdańsk: czwartek, 17 stycznia 2019
AKTUALNOŚCI
Podstrony:

Stefan Szczepłek: Biało-zielony szalik

13 stycznia 2007

Znany dziennikarz i felietonista sportowy Stefan Szczepłek na łamach Rzeczpospolitej opisuje fenomen kibiców Lechii na podstawie książki ks. Jarosława Wąsowicza.
Oto pełen tekst z dzisiejszej Rzeczpospolitej:

Biało-zielony szalik

"Niedawno ukazała się w Gdańsku książka "Biało-zielona Solidarność" napisana przez Jarosława Wąsowicza, księdza urodzonego w roku 1973. Kiedy na Wybrzeżu wybuchła "Solidarność", był dzieckiem, do którego ledwie docierało, że dzieją się rzeczy wielkie. Mieszkał jednak na Zaspie, jego sąsiadem był Lech W., a w takich okolicznościach, w tamtych latach dorastało się szybciej.

Dziś jest księdzem Jarkiem, który to, co przeżył jako kibic Lechii lub o czym słyszał od kolegów, postanowił zapisać w książce. Jej podtytuł: "O fenomenie politycznym kibiców gdańskiej Lechii 1981 - 1989". Stadion we Wrzeszczu, obok stoczni i kościoła św. Brygidy, to był rzeczywiście fenomen. Lech Wałęsa w wolnych chwilach między robieniem rewolucji a internowaniem i łowieniem ryb demonstrował sympatię do Lechii, więc jej piłkarze stali się rycerzami witanymi wszędzie z życzliwością.

Roman Kosecki, jeszcze jako junior, pojechał do Gdańska, bo chciał grać w klubie "Solidarności". Lechia w 1983 roku, jeszcze jako drużyna trzecioligowa, zdobyła Puchar Polski. W Piotrkowie pokonała w finale Piasta Gliwice 2:1. Trwał stan wojenny, więc kiedy przed meczem cały stadion przy Mazurku Dąbrowskiego podniósł w górę ręce z palcami ułożonymi w literę V, to władza musiała się bać. Wiem, co mówię, bo tam wtedy byłem. I kiedy po zwycięskim meczu kibice Lechii wracali autokarami do Trójmiasta, a w oknach trzepotały transparenty "Solidarności", ludzie przy drogach bili brawo.

W Pucharze Zdobywców Pucharów Lechia wylosowała Juventus Turyn (Zbigniew Boniek i Michel Platini!). Na mecz we Wrzeszczu przyszło 40 tysięcy ludzi, choć w pierwszym spotkaniu było 7:0 dla Juve. Zobaczyli, jak Lechia dzielnie walczy, chociaż przegrywa 2:3. Siedzieli, gdzie się dało, z okolicznymi drzewami włącznie. Spiker tego nie mówił, ale wiedzieliśmy, że na trybunie obok tunelu jest Wałęsa. I znowu owacja, wzruszenie; im więcej wiary w nas, tym większy strach tam, gdzie stało ZOMO.

Kibice jeździli za swoją drużyną (wkrótce awansowała do I ligi), ścierali się z milicją, która szukała każdej okazji, żeby się na nich wyżyć. W roku 1984 wracających z meczu z Olimpią Elbląg upchano do piętrowego pociągu, który następnie zatrzymano w Gronowie Elbląskim. Tam czekało ZOMO, które pobiło kilkaset osób, a partyjna prasa Wybrzeża nazywała tych ludzi warchołami.

Klub Kibica Lechii założył na początku lat siedemdziesiątych mieszkający wtedy we Wrzeszczu Tomasz Wołek. Po sierpniu (a niektórzy wcześniej) aktywnie działającymi kibicami byli młodzi opozycjoniści - Donald Tusk, Maciej Płażyński, trzej bracia Rybiccy, Aleksander Hall, Jacek Kurski, Maciej Grzywaczewski, Dariusz Kobzdej, bracia Adamowiczowie (Paweł jest teraz prezydentem Gdańska, a Piotr - korespondentem "Rz").

Dziś Lechia gra w II lidze. Niestety, na trybunach jej stadionu czasami pojawiają się transparenty o treści rasistowskiej sławiące Rudolfa Hessa, młodzieńcy z bejsbolami sieją popłoch, a czarnoskórzy piłkarze drużyn przyjezdnych obrzucani są bananami. Niegdysiejsi kibice opozycjoniści stali się znanymi politykami, przy wspólnym stole już nie siadają i być może jedyne, co ich jeszcze łączy, to biało-zielony szalik Lechii."
Stefan Szczepłek

źródło: rzeczpospolita.pl
(kom / lechia.gda.pl) 13 stycznia 2007, 10:30
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2017. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.080