Gdańsk: czwartek, 18 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI

Albo oświetlenie, albo podgrzewanie boiska

24 listopada 2008

Instalacja podgrzewająca boisko będzie pracowała zamiennie z oświetleniem, z uwagi na duże zaangażowanie mocy - informowała o tym lechia.gda.pl już w czerwcu na etapie rozpoczęcia prac nad nową murawą.

Czytaj cały artykuł na temat murawy przy Traugutta

fragment:

"System podgrzewania murawy będzie utworzony z przewodów elektrycznych rozkładanych na matach, a nie - jak często stosuje się przy tego typu instalacjach - rur z odpowiednią substancją. Przypomina ono trochę ogrzewanie podłogowe stosowane czasami w budynkach. Sama instalacja podgrzewająca murawę będzie pięciosekcyjna i obejmie pole gry, czyli powierzchnię 105 x 68 metrów, plus po dwa metry dookoła boiska.

- Sterowanie nią odbywać się będzie za pomocą najnowszej generacji bezprzewodowego dotykowego panelu. System będzie monitorowany przez internet za pomocą kamer, które będą zainstalowane. Sterowanie podgrzewaniem płyty boiska będzie możliwe z każdego miejsca na świecie - tłumaczy Leszek Paszkowski.

Instalacja podgrzewająca boisko będzie pracowała zamiennie z oświetleniem, z uwagi na duże zaangażowanie mocy (ok. 860 kW), a jej działanie opiera się na włączaniu zawsze dwóch z pięciu sekcji. O tym, kiedy i które sekcje są włączane, decyduje odpowiednio zaprogramowany czujnik."

Na łamach Gazety Wyborczej w tej sprawie wypowiada się osoba związana z firmą wykonującą system podgrzewania boiska:

- Nie ma na świecie systemu podgrzewania murawy, który stopiłby w godzinę 10-centymetrową warstwę śniegu. Nawet latem przy temperaturze 30 st., gdy w czasie burzy spadnie grad, to mija sporo czasu, zanim grudki się roztopią. A w Gdańsku mieliśmy do czynienia z dużą masą śniegu i temperaturą poniżej zera. Śnieg musiał być mechanicznie ściągnięty, gdyby miał to zrobić system podgrzewania murawy, boisko byłoby gotowe następnego dnia- mówi Marek Wypychowski z Zielonej Architektury.

MOSiR natomiast wyjaśnia kwestię jednoczesnego podgrzewania murawy oraz oświetlenia stadionu:

Wyjaśnienia wymaga także kwestia braku możliwości jednoczesnego działania oświetlania stadionu i systemu podgrzewania murawy. Zapewnienie równoległego działania obu elementów wiązałoby się z koniecznością budowy nowej trafostacji zasilającej. Jej koszt to blisko milion PLN. Do tego dochodzą dalsze, ogromne koszty związane z opłatami za moc zamówioną rzędu 785 kW (podgrzewanie murawy) i 825 kW (oświetlenie) oraz opłatami za energię elektryczną. Koszty związane z przygotowaniem obiektu do imprezy sportowej, jaką jest mecz ekstraklasy, jak również samej już jej obsługi, są bardzo znaczne. Mimo to, stadion miejski, na którym swoje mecze rozgrywa gdańska Lechia jest zawsze dobrze przygotowany do organizowanych na nim widowisk, co potwierdza również oficjalne stanowisko gdańskiego klubu dot. niedzielnego meczu.
(greg / lechia.gda.pl) 24 listopada 2008, 21:24
REKLAMA
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.031