Gdańsk: sobota, 15 grudnia 2018
AKTUALNOŚCI
Podstrony:

Eksperci Canal+: karny dla Lechii słusznie podyktowany

14 marca 2010

W sobotnim spotkaniu Śląska Wrocław z Lechią Gdańsk było kilka kontrowersyjnych sytuacji.
Najwięcej wątpliwości wśród obserwatorów tego spotkania powstało wokół sytuacji, w której sędzia podyktował rzut karny dla Lechii. Najczęstszym argumentem, którym posługiwali się krytycy tej decyzji arbitra był fakt, że Mariusz Pawelec zaczął faulować Tomasza Dawidowskiego przed polem karnym, a w obrębie "szesnastki" już tylko dokończył tego dzieła. Stąd często spotykana opinia, że w tej sytuacji, powinien zostać podyktowany dla Lechii rzut wolny tuz sprzed pola karnego.

Jak wyjaśnił ekspert Canal+ od sędziowskich kontrowersji Sławomir Stępniewski, wspomniana sytuacja jest jak najbardziej argumentem przemawiającym za słusznością decyzji arbitra Sebastiana Jarzębaka. Przepisy gry w piłkę nożną mówią bowiem wyraźnie, że miejsce odgwizdania faulu znajduje się tam, gdzie jego proces dokonania się zakończył. W sytuacjach, gdy faul w obronie rozpoczyna się przed polem karnym, a kończy w polu karnym, rodzaj stałego fragmentu gry dyktowanego przez sędziego powinien być najkorzystniejszy dla drużyny, której zawodnik został sfaulowany. Powinien być to więc rzut karny.

Również korzystna dla Lechii była opinia ekspertów w przypadku kontrowersyjnej sytuacji w polu karnym Lechii w drugiej połowie meczu. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego przez piłkarza Śląska Tomasz Dawidowski wybił piłkę poza linię końcową boiska w tak nietypowy sposób, że wydawało się, iż zagrał piłkę ręką. Sławomir Stępniewski, podobnie jak i goszczeni w studio Mirosław Szymkowiak i Tomasz Łapiński uznali, że sędzia słusznie nie odgwizdał rzutu karnego dla Śląska. Zagranie piłki ręką przez "Dawida" było tak słabo widoczne, a tym samym na tyle wątpliwe, że nie można było w tej sytuacji podyktować dla gospodarzy "jedenastki".
(mik / lechia.gda.pl) 14 marca 2010, 21:36
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2017. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.027