Gdańsk: piątek, 22 lutego 2019
AKTUALNOŚCI
Podstrony:

Muzeum Lechii w lipcu

14 lutego 2011

Trwa ostatni etap prac nad otwarciem muzeum Lechii na stadionie w Letnicy. Prace prowadzi od roku Zbigniew Zalewski.
W zbiorach powstającego Muzeum Lechii Gdańsk jest już blisko pół tysiąca pamiątek. Drugie tyle czeka na zewidencjonowanie, do tego dochodzi niezliczona ilość zdjęć i plakatów, oraz osiem odnalezionych niedawno filmów na taśmie 8 i 16 mm.

Samo muzeum zostało tak zaprojektowane, by jak najwierniej oddawać atmosferę panującą na stadionie.

Wejście do muzeum będzie wieść przez tunel symulujący ten, którym piłkarze wychodzą na murawę. Do tego dojdą efekty akustyczne - będzie można usłyszeć np. odgłosy butów piłkarskich. Chcemy, by muzeum szło z duchem czasu, było dynamiczne, dlatego poza gablotami będą panele multimedialne, ekrany plazmowe, podłoga z czujnikami - zapowiada Zbigniew Zalewski.

Mamy m.in. dwa medale za zdobycie Pucharu Polski. Jeden użyczył nam Dariusza Raczyński, drugi Ryszard Polak. Do tego karty zawodnicze, na przykład Romana Korynta z 1958, Zdzisława Puszkarza z 1966, czy Ewalda Nowakowskiego z lat 50. Wiele tych kart się zachowało. Tadeusz Jahn użyczył kryształowy puchar, który w 1972 roku zawodnicy Lechii otrzymali za awans do II ligi - wylicza Zalewski.

Kolekcja, choć imponująca, ma poważne luki. Jak przyznaje kustosz wciąż czeka na takie rarytasy jak choćby Superpuchar, który Lechia zdobyła w 1984 roku podczas meczu z Lechem Poznań. - Masa rzeczy zaginęła podczas przeprowadzek. Może są osoby, które uratowały chociaż część z tych pamiątek? .

Muzeum powstaje z pieniędzy Lechii i będzie kosztować kilkaset tysięcy złotych. Ma ruszyć w lipcu tego roku. Wstęp będzie odpłatny. Trwa ustalanie cen biletów. - Będą to jednak symboliczne kwoty, pozwalające pokrywać koszty utrzymania muzeum - zapewnia pan Zbigniew.

Cały artykuł pt "Tysiąc pamiątek w muzeum Lechii" można przeczytać na stronie www.trójmiasto.pl
(ssl / Trojmiasto.pl) 14 lutego 2011, 12:52
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.026