Gdańsk: wtorek, 16 kwietnia 2024

Górnik Zabrze - Lechia Gdańsk 2:2

10 marca 2012

W meczu 21. kolejki T-Mobile Ekstraklasy, gdańska Lechia zremisowała w Zabrzu z Górnikiem 2:2, choć po pierwszej połowie prowadziła różnicą dwóch bramek.

W porównaniu do poprzedniego spotkania ligowego z Wisłą od pierwszej minuty zagrali: Marcin Pietrowski, Krzysztof Bąk, Lewon Hajrapetjan i Abdou Razack Traore.

Jako pierwszy na listę strzelców wpisał się pomocnik Biało-Zielonych Łukasz Surma, który wykorzystał podanie Ivansa Lukjanovsa. W 17 minucie z 14 metrów strzelał napastnik Górnika Michał Zieliński, ale trafił prosto w Pawłowskiego.

W 42 minucie Lechia powinna zdobyć kolejną bramkę. Piotr Grzelczak i Traore praktycznie sami biegli na bramkę Górnika z okolic środka pola, niestety sprowadzony z Widzewa napastnik zamiast odgrywać do kolegi zdecydował się na strzał. Dwie minuty później po akcji Koseckiego z Grzelczakiem, Traore pewnym strzałem pokonał Skorupskiego i do przerwy było już 2:0.

Tuż po przerwie Górnik zdobywa kontaktowego gola po strzale Ołeksandra Szeweluchina, który wykorzystał dobre dośrodkowanie Mariusza Magiery z rzutu wolnego.

Kilka minut później dwie znakomite akcje na prawym i lewym skrzydle przeprowadził Jakub Kosecki, ale za pierwszym razem do piłki nie doszli Lukjanovs z Traore. W drugiej sytuacji strzał "Kosy" zdążyli zablokować obrońcy.

W 77 minucie drużyna z Zabrza doprowadziła do remisu! Mariusz Magiera dośrodkował w pole karne a tam Prejuce Nakoulma "szczupakiem" musnął piłkę, która wpadła tuż przy słupku obok bezradnego Pawłowskiego. Dziewięć minut przed końcem spotkania Traore przeprowadził znakomitą akcję indywidualną mijając dwóch obrońców, ale..... uderzył obok bramki. Mimo kilku sytuacji głównie ze strony Lechii wynik nie uległ zmianie.

Patrząc na grę zespołu z pewnością należy cieszyć się, że lechiści wreszcie zdobywają bramki. Martwi nie najlepsza skuteczność oraz słaba postawa defensywy szczególnie przy stałych fragmentach gry. Małym usprawiedliwieniem był brak dwóch podstawowych obrońców Brazylijczyka Deleu oraz Chorwata Lukę Vućko, którzy pauzowali za kartki.

W meczu z Górnikiem wyróżniającymi zawodnikami Biało-Zielonych byli m.in Abdou Razack Traore, Ivans Lukjanovs Lewon Hajrapetjan, Łukasz Surma oraz Jakub Kosecki.

W 21 kolejkach podopieczni trenera Pawła Janasa zdobyli 20 punktów i zajmują 13. miejsce w tabeli. W następnej serii spotkań Lechia zagra na własnym boisku z Koroną Kielce.

Górnik Zabrze - Lechia Gdańsk 2:2 (0:2)
O. Szeweluchin 46', P. Nakoulma 77' - Ł. Surma 8', A. Traore 44'

Górnik: Skorupski - Bemben, Pazdan, Szeweluchin, Magiera - Olkowski, Marciniak, Mączyński (74' Milik), Nakoulma - Kwiek - Zieliński (85' Jonczyk).

Lechia: Pawłowski - Pietrowski, Bąk, Janicki, Wilk - Surma, Hajrapetjan (90' Bajić) - Kosecki, Traore, Lukjanovs (66' Wiśniewski) - Grzelczak (86' Kożans).

żółta kartka: Marciniak (Górnik)
sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa).