Gdańsk: sobota, 20 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI

30 rocznica zdobycia Pucharu Polski

22 czerwca 2013

22 czerwca 1983 roku Lechia Gdańsk pokonując Piasta Gliwice w finale, osiągnęła swój największy sukces w historii.

Była to wówczas wielka sensacja, że Lechia Gdańsk dotarła aż do finału Pucharu Polski. Biało-Zieloni grali wtedy w III lidze! Nikomu innemu w historii Polskiego futbolu nie udało się zdobyć tego trofeum grając na tym poziomie rozgrywek. Przypomnijmy, krok po kroku jak Lechia Gdańsk, jako sensacja sezonu, wywalczyła drugie najważniejsze trofeum piłkarskie w Polsce.

W 1/64 finału Lechia Gdańsk grała ze Startem Radziejów. Biało-Zieloni wygrali na wyjeździe 3:2 po dogrywce dzięki bramkom Marchela i dwóm Błaszczyka.
Skład z tego meczu: Podolczak - Marchel, Salach, Kulwicki, Omeljaniuk - Klinger, Raczyński, Kowalczyk, Błaszczyk - Górski, Józefowicz (Jabłoński).

W 1/32 finału Lechii przyszło zmierzyć się na własnym boisku z Olimpią Elblą. Gdańszczanie wygrali 2:1 po golach Kowalczyka i Polaka.
Skład z tego meczu: Fajfer - Marchel, Kulwicki, Salach, Jabłoński (88. Klinger) - Grembocki, Raczyński, Kowalczyk, Józefowicz (70. Kazojć) - Polak, Górski.

W 1/16 finału Lechia Gdańsk grała z aktualnym mistrzem Polski - Widzewem Łódź/ Goście zagrali w najsilniejszym składzie m.in. z Włodzimierzem Smolarkiem. Tu również sensacja stała się faktem. W regulaminowym czasie było 1:1, a jedynego gola dla Lechii strzelił Roman Józefowicz, dogrywka nie wyłoniła zwycięzcy. Potrzebne były rzuty karne. W nich lepsi byli Gdańszczanie wygrywając 5:4.
Skład z tego meczu: Fajfer (43. Woźniak) - Marchel, Kulwicki, Salach, Omeljaniuk - Kowalczyk, Klinger, Kowalski (68. Grembocki), Raczyński - Józefowicz, Błaszczyk.

W 1/8 finału Biało-Zieloni zmierzyli się z kolejnym zespołem z ekstraklasy - Śląskiem Wrocław. W regulaminowym czasie nie padły bramki. W dogrywce Lechia jednak zmiażdżyła rywala wbijając 3 bramki. Strzelcami byli: Błaszczyk, samobójczą Kowalczyk oraz Salach.
Skład z tego meczu: Fajfer - Marchel, Kulwicki, Salach, Omeljaniuk (46. Wójtowicz) - Grembocki, Kowalski (114. Józefowicz), Wydrowski, Kowalczyk - Polak, Błaszczyk.

W 1/4 finału Lechia grała z Zagłębiem Sosnowiec. Ten mecz ze względu na karę od PZPN-u odbył się w Starogardzie Gdańskim. Lechia po raz kolejny sprawiła niespodziankę wygrywając z ekstraklasowym zespołem 1:0 po bramce Kowalczyka.
Skład z tego meczu: Woźniak - Marchel, Kulwicki, Salach, Raczyński - Grembocki, Kowalski, Kowalczyk, Wójtowicz (84. Górski) - Polak, Józefowicz (73. Klinger).

W półfinale Lechia miała za przeciwnika lidera ekstraklasy - Ruch Chorzów. Ani regulaminowy czas, ani dogrywka nie wyłoniły finalisty. Potrzebne były rzuty karne. W nich swoim kunsztem bramkarskim popisał się Tadeusz Fajfer broniąc dwa strzały a przy innym wyprowadzając przeciwnika z równowagi. Lechia serię "jedenastek" wygrała 3:1 i sensacyjnie weszła do finału.
Skład z tego meczu: Fajfer - Marchel, Kulwicki, Salach, Kowalski - Grembocki, Kowalczyk, Józefowicz, Wójtowicz - Górski, Polak (55. Wydrowski, 112. Klinger).

Finał pucharu Polski w Piotrkowie Trybunalskim. Lechia grała z Piastem Gliwice - II ligowcem. Biało-Zieloni wygrali 2:1 po golach Górskiego i Kowalczyka. Po końcowym gwizdku świętowania nie było końca. Lechia Gdańsk, zespół z III ligi zdobył puchar Polski.
Skład z tego meczu: Fajfer - Marchel, Kulwicki, Salach, Raczyński - Grembocki, Kowalczyk, Kowalski (40. Józefowicz), Wójtowicz - Górski, Polak (65. Klinger)
(rafz / Gazeta Wyborcza) 22 czerwca 2013, 14:50
REKLAMA
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.025