Zbigniew Boniek i jego związki z Lechią

4 marca 2016

W czwartek 60 lat kończył prezes PZPN Zbigniew Boniek! Serwis LechiaHistoria.pl przypomniał wątki łączące Zibiego z naszą Lechią.

1. Ostatnia kolejka ligowego sezonu 1959, listopad (grano systemem wiosna-jesień). Lechia podejmuje Polonię Bydgoszcz. Przed meczem Henrykowi Gronowskiemu wręczono brązową paterę, natomiast Romanowi Koryntowi srebrny puchar, jako graczom Lechii najwyżej w tamtym sezonie klasyfikowanym przez katowicki „Sport”. Dwa gole zdobył Bogdan Adamczyk, czemu nie zapobiegł występujący w barwach gości ojciec Zbigniew Bońka, Józef. Lechia wygrała 3:2. Mały Zbyszek miał dopiero trzy latka,

2. Drugoligowy sezon 1974/75 miał wyjątkowo emocjonujący finał. Po 26 kolejkach Lechia jest druga, łódzki Widzew pierwszy, klasę wyżej awansuje tylko jedna drużyna. W następnej rundzie 31 maja 1975 drużyna Lechii podąża do Bydgoszczy na mecz z Zawiszą, a za nią około siedmiu (!!!) tysięcy kibiców. Miejscowi mają przewagę, ale marnują wiele okazji do strzelenia bramek. Pięć minut po przerwie faulowany jest 19-letni Zbigniew Boniek. Poszkodowany ustawia piłkę na „wapnie” myli bramkarza Krzysztofa Słabika i…trafia...