Gdańsk: wtorek, 22 maja 2018
Lechia Gdańsk - serwis lechia.gda.pl
AKTUALNOŚCI
Podstrony:

Piłkarska Północ z szansą na mistrzostwo Polski

21 grudnia 2016

Jeszcze nigdy w historii polskiej ekstraklasy mistrzostwa Polski nie zdobył klub z północnej Polski. Obecnie na czele tabeli są dwie drużyny z Północy: Jagiellonia Białystok i Lechia Gdańsk.
W 88 sezonach ekstraklasy tytuły mistrzowskie zdobywały kluby z centralnej i południowej części Polski. Drużyny z Północy musiały zadowolić się jedynie pięcioma miejscami na podium (Pogoń Szczecin x3, Jagiellonia i Lechia x1).

W Gazecie Wyborczej ukazał się felieton na ten temat. Oto fragmenty:

Piłkarski mur Hadriana* wyznacza tutaj linia Poznań - Łódź - Warszawa; legiony, które jej bronią, zdobyły w walce 28 mistrzowskich trofeów. Pozostałe 60 trzyma w gablotach syte Południe: magnaci śląscy, krakowscy, a kiedyś też lwowscy. Owszem, zdarzyło się, że pozwoli dwa razy na chwilę szczęścia trefnisiowi z Mielca czy nowobogackiej arystokracji z Lubina, ale w pewien sposób, to byli swoi, bo z Południa. W trakcie 88 sezonów polskiej I ligi rozdano 264 medale, z czego ledwie pięć (mniej niż 2 proc.!) padło łupem drużyn z miast leżących na północ od linii Hadriana. Dwa srebra i jeden brąz zdobyła szczecińska Pogoń, po razie na najniższy stopień podium wdrapały się Jagiellonia Białystok i Lechia Gdańsk (60 lat temu!). I to wszystko. (...)

Jednak koniec dziwnego roku 2016, w którym rozmaite sukcesy na Euro i w Lidze Mistrzów nas spotkały, zwiastuje ciąg dalszy "nadzwyczajnych zdarzeń". Po 20 kolejkach ekstraklasy na czoło tabeli wysforowały się Jaga i gdańskie Lwy Północy, w środku stawki spokojnie zacumowała gdyńska Arka w eskorcie szczecińskiej Pogoni. Mur Hadriana zaczyna pękać. Na wiosnę zostało 17 pojedynków, więc salon jeszcze nie panikuje - kilka kolejek temu wysłał w pościg doborowe legiony z Warszawy i Poznania. Wiele wskazuje jednak, że tym razem może się przeliczyć i w czerwcu słońce po raz pierwszy wzejdzie nad naszą piłkarską Północą.


Zobacz mapę z klubami zdobywającymi mistrzostwo Polski

*Mur Hardiana - rzymski wał obronny w północnej Brytanii wybudowany w latach 121-129 n.e. na odcinku od wsi Bowness nad zatoką Solway Firth do twierdzy Segedunum w Wallsend nad rzeką Tyne w czasach cesarza Hadriana. Pomyślany jako zapora przed wojowniczymi plemionami Piktów z Kaledonii, nigdy nie spełnił pokładanych w nim nadziei. (wikipedia)
(raz / Gazeta Wyborcza) 21 grudnia 2016, 08:49
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2017. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.165