Gdańsk: czwartek, 19 lipca 2018
Lechia Gdańsk - serwis lechia.gda.pl
AKTUALNOŚCI
Podstrony:

Nowy sezon, nowe rozdanie. O co powalczy Lechia?

13 lipca 2017

W piątek startuje nowy sezon ekstraklasy. Jaki on będzie dla Lechii Gdańsk? Typuje autor bloga "Prostozboku.pl" Jakub Borowicz.
[fragmenty]

Nowy sezon, nowe rozdanie, choć sam początek identyczny jak przed rokiem, bowiem pierwsze spotkanie piłkarze Lechii rozegrają w Płocku z miejscową Wisłą. Typowania w połowie lipca miejsca, które gdańszczanie zajmą na koniec roku nie mają sensu, choć wielu kibiców znowu ostrzy sobie apetyty na podium. Ja drugi rok z rzędu tak głupi nie jestem i na medal szans po prostu nie daję.

A szkoda, bo odnoszę wrażenie, że o medal już któryś rok z rzędu jest łatwiej niż przed laty. Łatwiej oczywiście dla Lechii, która po kilku sezonach finiszując tuż za podium w końcu mogłaby zrobić krok dalej i wskoczyć do ścisłej ligowej czołówki. Zająć miejsce między Legią i Lechem i spowodować, że rozmawiając o ekipie Piotra Nowaka w Warszawie czy Poznaniu pojawiłyby się głosy typu: – Kurde, Lechia jest mocna, trzeba się z nią liczyć, a nie – tu cytat – Chuja grają, opierdolimy ich!

Może i trochę życzeniowo, ale przed rokiem obstawiałem, że Lechia zdobędzie mistrzostwo Polski. Z czasem zacząłem się z tego wycofywać, ale gdy ktoś w marcu czy kwietniu pytał mnie, czy Legia, czy Jagiellonia, to ja wciąż mówiłem z pełną powagą: Lechia!

I mimo że w świat poszło czwarte miejsce, czyli „powrót do korzeni”, do medalu było w minionym sezonie zdecydowanie bliżej, a przecież do mistrzostwa to w ogóle zabrakło jednego gola. Wszyscy po meczu z Legią w Gdańsku przeżywali, że zabrakło szczęścia, trochę jakości, że czerwona kartka Peszki itp., ale moim zdaniem zabrakło ambicji. Głupio jest o tym mówić na tak wysokim poziomie, ale zabrakło ambicjim wiary i chęci, by zdobyć mistrzowski tytuł.

Dziś temat wraca, bo Lechia siłą rzeczy jest przymierzana do miejsc medalowych na koniec sezonu. Czy drużyna z Gdańska powalczy o podium? Tak. Czy medal zdobędzie? Nie.

Jestem sceptycznie nastawiony do tego sezonu, bo zawsze wychodziłem z założenia, że drużyna, która dopiero buduje swoją pozycję, wzmacnia się i dąży do wielkich sukcesów, potrzebuje triumfu, choćby małego, przejściowego, który umocni jej pewność siebie i wynagrodzi ambicje w dążeniu do celu.

Tłumaczę sobie w ten sposób poszczególne warianty z poprzedniego sezonu, które były brane pod uwagę: Lechia zdobywa brązowy lub srebrny medal mistrzostw Polski i w Gdańsku panuje euforia. Dla miasta jest to spory sukces, dla Lechii jeden z dwóch/trzech największych w historii klubu. Piłkarze czują satysfakcję, bo idąc po bułki do sklepu każdy klepie ich po plecach. – Dobra robota! – słychać zewsząd. Mila, Peszko czy Wawrzyniak, oraz młodzi Haraslin, Stolarski czują dumę, że ludzi z miasta ich doceniają. Zażyłość w relacjach piłkarz-Lechia jest jeszcze większa, bo większa jest zażyłość na linii Gdańsk-Lechia. Trudno jest opuścić miejsce, w którym idzie, a w którym może iść jeszcze lepiej (zdobycie mistrzostwa Polski). Do kolejnej kampanii wszyscy przygotowują się jeszcze bardziej zaciekle, bo wiedzą, że na wypadek kolejnego sukcesu, znowu będzie radość i znowu będzie klepanie po plecach. Umówmy się – piłkarze na głaskanie są wyjątkowo podatni.

Drugi wariant – Lechia zdobywa mistrzostwo Polski. I dobrze to, i źle. Z jednej strony splendor jest nieprawdopodobny, piłkarze w moment zapewniają sobie status legend półmilionowego miasta, a za 50 lat wchodząc do klubowego muzeum nie będzie już na każdym kroku wzmianki o słynnym meczu z Juventusem Turyn, a właśnie o mistrzowskim tytule w sezonie 2016/2017. Piłkarze za bułki już w sklepie płacić nie muszą, w ogóle nic nie muszą – żyją jak króle. Każdy w mieście wie, że piłkarze zrobili tyle dobrego dla Gdańska, że muszą być traktowani inaczej, lepiej.

Cały artykuł na prostozboku.pl
(raz / lechia.gda.pl) 13 lipca 2017, 21:23
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2017. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.071