Gdańsk: piątek, 20 lipca 2018
AKTUALNOŚCI
Podstrony:

Adam Mandziara: Lechia ma 30 mln zł długu

4 sierpnia 2017

Prezes Lechii Gdańsk na łamach "Przeglądu Sportowego" wypowiedział się, że klub ma ok. 30 milionów złotych długów.
[fragmenty]

Ile długów ma teraz Lechia Gdańsk?
ADAM MANDZIARA: Około 30 milionów złotych. Chodzi o zobowiązania wobec właściciela.

Co można z tym długiem zrobić?
ADAM MANDZIARA: Pomysł jest prosty i skuteczny. Właściciel chciałby dług zamienić na akcje, czyli podnieść kapitał akcyjny spółki, zwiększyć jej majątek. Nie ma jednak na to zgody mniejszościowych udziałowców. Nie można tego długu, mówiąc kolokwialnie, „podarować” również z tego powodu, że wiązałoby się z koniecznością zapłacenia wysokiego podatku.

Ale to przecież Franz Josef Wernze ma większościowy pakiet akcji. Nie może przeforsować swojego pomysłu?
ADAM MANDZIARA: Pan Wernze posiada 71 proc. akcji, co przekłada się na 57 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Do decyzji w takich sprawach potrzeba jednak poparcia 75 proc. głosów, dlatego bez zgody mniejszościowych udziałowców nic się nie zmieni. Sami tego nie przeprowadzimy. Jesteśmy zablokowani w tej sprawie, choć wola właściciela jest inna.

Dlaczego mniejszościowi udziałowcy się nie zgadzają na konwersję długu?
ADAM MANDZIARA: Mają obawy, że ich rola w decyzjach spółki będzie zmarginalizowana. Zmniejszyłby się ich udział w kapitale, bo nie byłoby to już 71:29, tylko na przykład 90:10. Dlatego rozmawiamy z nimi, próbujemy przekonać na początek do mniejszej konwersji. Niech zobaczą, jak to zadziała. Gwarantujemy im, że nie zależnie od tego, jaką wartość będą wynosić ich udziały, wciąż będą mieli prawdo do swojego przedstawiciela w zarządzie i w radzie nadzorczej.

Ile długu można zamienić na kapitał akcyjny?
ADAM MANDZIARA: Nawet cały. Możemy ten dług zupełnie wyzerować.

Lechia ma też zewnętrzne długi?
ADAM MANDZIARA: Tylko bieżące sprawy. Wszystko pod kontrolą.

Pożyczka od Andrzeja Kuchara była konieczna?
ADAM MANDZIARA: Nie widzę w tym nic sensacyjnego. Owszem, pożyczyliśmy pieniądze i zapewniam, że tak działa wiele dobrze prosperujących firm nie dlatego, że mają problemy finansowe. Normalnie taką operację przeprowadzalibyśmy z bankami, ale skoro mamy ujemny kapitał, to banki z powodów proceduralnych nie mogą nam udzielić pożyczki. Dlatego musieliśmy złożyć ofertę innemu podmiotowi. Chodziło przecież o krótki termin, zabezpieczony transzą z praw telewizyjnych. Transza już wpłynęła i pieniądze firmie Andrzeja Kuchara zostały zwrócone.

Cały artykuł
(raz / Przegląd Sportowy) 4 sierpnia 2017, 19:24
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2017. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.012