Gdańsk: piątek, 19 stycznia 2018
Lechia Gdańsk - serwis lechia.gda.pl

Fatalne pożegnanie. Lechia – Pogoń 1:3

13 grudnia 2017

W ostatnim spotkaniu rundy jesiennej na własnym boisku, Lechia Gdańsk uległa ostatniej w ligowej tabeli Pogoni Szczecin 1:3 (0:2).
W związku z 36. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego przed rozpoczęciem spotkania wyemitowano specjalny film edukacyjny przygotowany przez Europejskie Centrum Solidarności, w którym przybliżono młodzieży historię tych wydarzeń.

Lechia rozpoczęła w ustawieniu 1-4-2-3-1 z wysuniętym w ataku Marco Paixao. W porównaniu do meczu w Zabrzu trener Lechii Adam Owen dokonał jednej zmiany w składzie W środku pola pauzującego za żółte kartki Simeona Sławczewa zastąpił Portugalczyk Joao Nunes, obok niego zagrał Daniel Łukasik, dla którego był to setny mecz w Ekstraklasie.

W „18” znalazł się 16-letni Mateusz Żukowski. Zabrakło w niej m.in. byłych zawodników Pogoni Mateusza Matrasa, Mateusza Lewandowskiego, Rafała Wolskiego i Pawła Stolarskiego.

W Pogoni nastąpiły dwie zmiany w „11”, kontuzjowanego Davida Niepsuja oraz Marcina Listkowskiego zastąpili Cornel Rapa i wychowanek MRKS-u Gdańsk Rafał Murawski. W ataku zagrał Łukasz Zwoliński, którego w ofensywie wspomagali skrzydłowi Spas Delev i Adam Frączczak.

Mecz w Gdańsku lepiej rozpoczęli szczecinianie obejmując prowadzenie w 17. minucie, po przechwycie Murawskiego, w pole karne Lechii wbiegł Jakub Piotrowski ogrywając do Frączczaka, a ten wpakował futbolówkę do pustej bramki. Dwie minuty później bramkarza gospodarzy Dusana Kuciaka próbował przelobować Delev, jednak przerzucić piłkę nad bramką.

Lechiści grali wolno, niedokładnie nie mając żadnego pomysłu na sforsowanie defensywy rywali. W 32. minucie było już 0:2, z prawego skrzydła w pole karne wbiegł Piotrowski minął obrońcę Błażeja Augustyna i uderzył w „krótki róg”, piłka odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do bramki. Gospodarze nadal spisywali się fatalnie oddając w pierwszej połowie tylko jeden celny strzał w 43. minucie. Dezaprobatę wobec postawy swojej drużyny okrzykami „Lechia grać k…a mać” wyrażali kibice zgromadzeni na trybunach.

Tuż po zmianie stron szkoleniowiec biało-zielonych Adam Owen dokonał jednej zmiany, Miłosza Krasicia zmienił Romario Blade, który w starciu z Górnikiem zanotował asystę przy trafieniu Flavio.

Dziesięć minut późnej na plac gry wszedł także Patryk Lipski zastępując Nunesa. Niestety roszady nie wniosły zbyt wiele do gry, bo poza kilkoma dośrodkowaniami w pole karne Lechia nie stworzyła dogodnej sytuacji która na domiar złego straciła kolejną bramkę.

Przy próbie zablokowania strzału Łukasza Zwolińskiego ręka w polu karnym zagrał obrońca Milos Matos i sędzia podyktował rzut karny, którego pewnym uderzeniem wykorzystał Frączczak strzelając swoją druga bramkę w tym meczu, z czego bardzo ucieszył się także obecnych na trybunach fanów ze Szczecina.

Siedem minut przed końcem wreszcie odrobinę radości swoim kibicom sprawili gdańszczanie zdobywając bramkę. Po dośrodkowaniu z rogu Lipskiego głową piłkę zgrał Grzegorz Kuświk, a Marco Paixao z pola bramkowego mocno kopnął ją do siatki trafiając po raz 14 w lidze. Niestety na więcej nie było straci naszej drużyny, która przegrała ostatecznie 1:3.

Lechia z dorobkiem 24 punktów zajmuje 10. miejsce w tabeli. W sobotę o godzinie 18 biało-zieloni zagrają w Niecieczy z Sandecją Nowy Sącz.

Lechia Gdańsk – Pogoń Szczecin 1:3 (0:2)
M. Paixao 83’ - A. Frączczak 17’, 72’ (k), J. Piotrowski 32’,

Lechia Gdańsk: Kuciak (kpt) - Milos, Wojtkowiak, Augustyn, Wawrzyniak – Łukasik, Nunes (56’ Lipski) – Peszko (76’ Kuświk), Krasić (46’ Balde), F. Paixao – M. Paixao.
Rezerwowi: 33. Zelenika - Vitoria, Żukowski, Joao Oliveira.

Pogoń Szczecin: Załuska - Rapa, Fojut, Dvali, Nunes – Frączczak (kpt), Murawski, Piotrowski (90’ Kort), Delev (77’Matynia) – Drygas – Zwoliński.
Rezerwowi: Henger, Hołota, Rudol, Listkowski, Stasiak.

Sędzia: Zbigniew Dobrynin.
Żółte kartki: Rapa, Nunes..
Widzów: 9548.