Gdańsk: wtorek, 23 kwietnia 2019
AKTUALNOŚCI
Podstrony:

9 września mecz Lechia Gdańsk - Karpaty Lwów

16 sierpnia 2018

Piłkarze Lechii Gdańsk w trakcie przerwy w rozgrywkach Ekstraklasy spowodowanej spotkaniami międzynarodowymi zagrają towarzysko z zespołem ukraińskiej elity - Karpatami Lwów.
Mecz odbędzie niedzielę, 9 września, o godz. 18.30 na Stadionie Energa Gdańsk. Bilety na spotkanie dwóch "Biało-Zielonych" drużyn będą kosztować 5 zł.

Karpaty w poprzednim sezonie ukraińskiej Ekstraklasy zajęła ósmą lokatę. Drużyna ze Lwowa często rozgrywka spotkania towarzyskie z polskimi zespołami, gdy przebywa w naszym kraju w trakcie trwania okresu przygotowawczego. W ostatnie lato zespół prowadzony przez Olega Boychyshyna pokonał Zagłębie Sosnowiec 3:2. Najdroższym piłkarzem Karpat jest kolumbijski 21-letni pomocnik Jorge Carrascal, który przez portal Transfermarkt.pl wyceniany jest na kwotę 2,5 mln euro, a cała kadra ukraińskiej drużyny jest warta 11 mln euro.

W tle spotkania z Karpatami pojawia się wątek historyczny, który łączy Lechię i Lwów. Wielu piłkarzy Lechii Lwów, założonej w 1903 roku, grało w Lechii Gdańsk, w tym m.in. Alojzy Kuszlak, jeden z założycieli gdańskiego klubu. W Muzeum Lechii Gdańsk na Stadionie Energa można obejrzeć jego legitymację klubową z 1947 roku. W latach 1927-1939 barwy Lechii Lwów reprezentował Ryszard Koncewicz, który po wojnie od 1949 prowadził Lechię Gdańsk, a później kadrę narodową. Jest uznawany za jednego z najlepszych polskich trenerów piłkarskich w historii.

Warto przypomnieć także, że gdańska Lechia w sezonie 2012/2013 grała z datą 1903 na getrach. To nawiązanie do daty powstania Lechii Lwów, która była pierwszym w historii zespołem piłkarskim utworzonym przez Polaków na ziemiach polskich. W 1907 roku część piłkarzy przyłączyła się do Pogoni. Obecnie klub już nie istnieje, jego działalność została zawieszona we wrześniu 1939 roku.
(raz / lechia.pl) 16 sierpnia 2018, 18:29
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.078