Gdańsk: środa, 20 marca 2019
AKTUALNOŚCI
Podstrony:

M. Lisicki: Lechia Gdańsk jest mł. siostrą Lechii Lwów

6 września 2018

9 września na Stadionie Energa odbędzie się mecz Lechia – Karpaty Lwów. Będzie to swoiste zwieńczenie 115 rocznicy powstania Lechii Lwów o czym pisze redakcja LechiaHistoria.pl
[fragmenty wywiadu z Maciejem Lisickim]

Czyli można udowodnić, że nasza Lechia pochodzi od lwowskiej? W sezonie 2012/13 nasi piłkarze grali w getrach z napisem 1903, datą założenia Lechii Lwów.
– I słusznie. W tej chwili też to powinniśmy zrobić. Z czystym sumieniem można stwierdzić, że Lechia Gdańsk jest młodszą siostrą Lechii Lwów, to nie jest ten sam podmiot, ale ta sama nazwa, te same barwy. KS Biura Odbudowy Portów, to klub założony przez trzech lwowiaków, w tym jednego lechistę, Krasickiego. Lechia Gdańsk powstała jako hołd dla Lechii Lwów, był Krasicki, Zygmunt Czyżewski z Czarnych Lwów i wspomniany Bolesław Żytniak z Pogoni Lwów.

Ojcowie-założyciele. A nic o nich nie wiemy.
– Mam kontakt z rodzinami całej trójki. Najważniejsza postać w historii Lechii to chyba jednak Czyżewski. Postać zapomniana, wybitny sportowiec, nie tylko piłkarz, ale i hokeista. W 1935 roku w finałowym meczu ligi hokeja grał w barwach Czarnych, gdy ci wygrali 4:0 z Lechią. Jego kolegą klubowym był wtedy Władysław Lemiszko, przed wojną uczestnik Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich w hokeju, po wojnie pierwszy trener piłkarzy Lechii w roku 1964. Niesamowite historie! Lemiszko jest pochowany w Tarnowie.


Lechistów sprzed wojny szuka pan na cmentarzach?
– Jeżdżę po całej Polsce po nekropoliach, karteczki na grób i czekanie. W ośmiu na dziesięć przypadków jest odpowiedź. Żyją dzieci jeszcze. Wnuki są w kwiecie wieku, różnie reagują. Miałem taki strzał…
Eugeniusz Pierożyński, walczak, zadziora, taki lwowski Paweł Pęczak, jego córka mieszka w Bytomiu. Spotkaliśmy się, pokazali mi album, łącznie 60 zdjęć, połowa Polonii Bytom, takich w Bytomiu na pewno nie mają. Chętnie komuś to oddam, z tym, że muszę mieć pewność, że w dobre ręce, a nie na śmietnik. 20 zdjęć Lechii unikalnych, super po prostu.

Cały artykuł na LechiaHistoria.pl
(raz / LechiaHistoria.pl) 6 września 2018, 17:28
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.056