Gdańsk: niedziela, 31 maja 2020
AKTUALNOŚCI
Podstrony:

Lechia po raz trzeci w finale Pucharu Polski

2 maja 2019

2 maja 2019 na Stadionie Narodowym odbędzie się finał Pucharu Polski. Dla Lechii Gdańsk będzie to trzecie występ w wielkim finale. Tylko raz Biało-Zieloni zdobyli to trofeum.
Po raz pierwszy Lechia wystąpiła w finale Pucharu Polski w sezonie 1955.

W drodze do finału biało-zieloni rozegrali następujące mecze:
06.03.1955: 1/16 finału: Sparta Nowy Sącz - Lechia 2:3
29.04.1955: 1/8 finału: Gwardia Kraków - Lechia 0:1
02.06.1955: 1/4 finału: Gwardia Warszawa - Lechia 1:2
15.06.1955: 1/2 finału: Lechia - Budowlani Opole 2:0

Najbardziej zacięty mecz lechiści rozegrali w ćwierćfinale z broniącą tytułu Gwardią Warszawa, kiedy to rozstrzygnięcie zapadło w dogrywce, a bramki dla Lechii zdobyli Kobylański i Nowicki. W półfinale było łatwiej, gdyż przeciwnikiem gdańszczan był drugoligowiec z Opola, a mecz rozegrano w Gdańsku. Zwycięskie bramki zdobyli Kaleta i Kobylański. Biało-zieloni po upływie trzech miesięcy od półfinału spotkali się w finale z Legią, która awansowała do finału po rozgromieniu Górnika Wałbrzych 6:1.

W finałowym meczu lechiści przegrali z Legią 0:5 tracą bardzo szybko bramki. Legia w tamtym sezonie sięgnęła po dublet.

29.09.1955 Warszawa, stadion Wojska Polskiego
LEGIA WARSZAWA - LECHIA GDAŃSK 5:0 (3:0)
Sędzia: Fronczyk (Tarnów)
widzów: 10 tysięcy

1:0 Henryk Kempny (2')
2:0 Henryk Kempny (8')
3:0 Ernest Pol (32')
4:0 Henryk Kempny (52')
5:0 Jerzy Słaboszewski (75')

Legia: Szymkowiak, Mahseli, Słaboszowski, Woźniak, Strzykalski, Pieda, Kempny (Janeczek), Brychczy, Kowal, Pol, Ceheli.
Lechia: H.Gronowski (Potrykus), Kusz, Korynt, Lenc, Czubała, Kaleta, R. Gronowski, Jarczyk, Musiał, Nowicki (Kobylański), Rogocz.

Więcej o finale w roku 1955


Na swój tryumf Lechia czekała 28 lat. W sezonie 1982/83 zmierzyła się w finale z Piastem Gliwice.

Lechia wygrała z Piastem 2:1 i zdobyła Puchar Polski, co wszyscy zgodnie określają mianem największej pucharowej sensacji w historii pucharowych rozgrywek w kraju. Nie tyle finałowe zwycięstwo nad drugoligowym zespołem gliwickim jest tu szlagierem, ile wyeliminowanie przez gdańszczan renomowanych pierwszoligowców: Widzew, Śląsk, Zagłębie i Ruch padły w Gdańsku (Zagłębie w pobliskim Starogardzie), a ukoronowaniem pucharowej hossy III-ligowego klubu gdańskiego (chociaż już z ostrogami świeżo upieczonego drugoligowca) była piłkarska wiktoria nad czołowym przecież zespołem zaplecza ekstraklasy - Piastem.

Roman Józefowicz: - Przed samym meczem pojechaliśmy na zgrupowanie do Spały. Mieliśmy problemy ze sprzętem, więc PZPN zafundował nam stroje. Właśnie dlatego nie zagraliśmy w swoich tradycyjnych barwach, gdyż koszulki te były biało-czerwone. Nastawienie było jedno - spróbować wygrać, przecież wcześniej pokonaliśmy pierwszoligowców, a teraz przeciwnik reprezentował "tylko" II ligę. Dodatkowo dzięki naszym kibicom czuliśmy się jak u siebie. Nigdy nie zapomnę tej wrzawy spod trybuny krytej, gdy wychodziliśmy na murawę. No i zaczęliśmy rewelacyjnie, szybko zrobiło się 2:0 dla nas. Za chwilę było już jednak 2:1. Salach nie wykorzystał karnego, mój strzał trafił w słupek i trochę się w końcówce, mówiąc piłkarskim żargonem, zagotowaliśmy. Całe szczęście, że udało się dowieźć zwycięstwo do końca.

Finał piłkarskiego Pucharu Polski:
22 czerwca 1983 roku, godzina 17:00 - stadion XXXV-lecia PRL w Piotrkowie Trybunalskim:

Lechia Gdańsk - Piast Gliwice 2:1 (2:1)

1:0 Krzysztof Górski 9'
2:0 Marek Kowalczyk 39'
2:1 Ryszard Kałużyński 42'k

Lechia Gdańsk: Tadeusz Fajfer, Andrzej Marchel, Lech Kulwicki, Andrzej Salach, Dariusz Raczyński, Zbigniew Kowalski (40' Roman Józefowicz), Dariusz Wójtowicz, Jacek Grembocki. Marek Kowalczyk, Krzysztof Górski, Ryszard Polak (65' Jarosław Klinger). Trener: Jerzy Jastrzębowski

Piast Gliwice: Jan Szczech, Henryk Pałka, Ryszard Kałużyński, Adam Wilczek, Jan Mirka, Andrzej Sliz, Marcin Żemajtis, Zbigniew Żurek, Marian Czernohorski, Marek Majka, Marian Brzezoń (76' Henryk Tkocz). Trener: Teodor Wieczorek

Sędzia: Edward Norek z Krakowa
Widzów: 17000 (w tym 8000 kibiców Lechii)
(greg / lechia.gda.pl) 2 maja 2019, 07:47
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.030