Gdańsk: sobota, 4 kwietnia 2020

Lechia - Piast 2:1. Awans do półfinału Pucharu Polski!

11 marca 2020

W 1/4 finału Pucharu Polski Lechia Gdańsk pokonała Piasta Gliwice 2:1. Spotkanie rozgrywane było bez udziału publiczności ze względu na odwołanie w całym kraju imprez masowych.
W porównaniu do ligowego spotkania z Zagłębiem Lubin, trener Lechii Piotr Stokowiec dokonał kilku zmian w wyjściowej „11”: w bramce miejsce Dusana Kuciaka zajął Zlatan Alomerović, na prawej stronie defensywy Rafała Kobrynia zastąpił Karol Fila, na lewej Pietrzaka Serb Filip Mladenović, w środku pola za Makowskiego Jarosław Kubicki, a na lewym skrzydle i w ataku Conrado oraz Łukasza Zwolińskiego Portugalczycy Ze Gomes, a także kapitan Flavio Piaxao.

Już w 3 minucie pojedynek na Stadionie Energa Gdańsk znakomicie mogli rozpocząć gliwiczanie, ale po zagraniu Tymoteusza Klupsia fatalnie z kilku metrów spudłował były napastnik Lechii Patryk Tuszyński.

Pięć minut później dobrą akcją ofensywną odpowiedzieli gospodarze, po wrzutce Mladenovicia z lewej strony w pole karne, głową uderzył Patryk Lipski, ale trafił w poprzeczkę. W kolejnych minutach Lechia zepchnęła rywali do defensywy stwarzając kolejce okazje do strzelenia bramki, jednak skutecznie po uderzeniach m.in. Jaroslava Mihalika i Michała Nalepy głową skutecznie interweniował Jakub Szmatuła.

W 37. minucie Lechia objęła prowadzenie. Po wrzutce Mihalika z prawej strony z woleja uderzył Mladenović, piłka odbiła się jeszcze od stopy Bartosza Rymaniaka i po koźle wpadła do bramki. Po weryfikacji VAR sędzia zmienił jednak decyzję i nie uznał gola, bowiem Mihalik był na spalonym i po 45 minutach nadal było 0:0.

W 57. minucie Lechia objęła prowadzenie z Piastem Gliwice 1:0. Z lewej strony dośrodkował Mladenović, piłkę do środka zgrał Mihalik, a Gomes mimo obrońcy Piasta"na plecach" pokonał bramkarza. Był to pierwszy gol Portugalczyka dla Biało-Zielonych.

W 63. minucie strzałem z linii pola karnego wynik podwyższył Flavio Paixao. W 83. minucie Kristopher Vida zdobył bramkę kontaktową.

Goście do końca spotkania dążyli do wyrównania. Dla Lechii rozstrzygnięcie w regulaminowym czasie było na rękę, gdyż już w niedzielę czeka ich kolejnych ważny pojedynek derbowy z Arką.

Lechia jest drugą drużyną obok Cracovii, która awansowała do 1/2 finału. W przyszłym tygodniu poznany dwóch pozostałych półfinalistów.

Lechia Gdańsk - Piast Gliwice 2:1 (0:0)
Ze Gomes 57’, F. Paixao 63’ - K. Vida 83’

Lechia: Alomerović - Fila, Nalepa, Maloca, Mladenović - Tobers - Mihalik (70’ Conrado), Lipski (90+2’Zwoliński’), Kubicki, Ze Gomes (73’ Gajos) - Paixao (kpt.)
Rezerwowi: Kuciak – Pietrzak, Urbański, Haydary, Saief, Makowski.

Piast: Szmatuła - Rymaniak, Czerwiński (kpt.), Huk, Kirkeskov - Mokwa, Sokołowski (66’ Hateley), Jodłowiec, Klupś (59’ Borkała) - Alves (73’ Vida),Tuszyński
Rezerwowi: Królczyk - Parzyszek, Holubek, Badia, Malarczyk, Stanek.

Żółte kartki: Gajos - Rymaniak.
Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce).