Gdańsk: poniedziałek, 25 maja 2020
AKTUALNOŚCI
Podstrony:

Zbigniew Zalewski: To całe moje życie.

1 maja 2020

Kustosz Muzeum Lechii, Zbigniew Zalewski udzielił dużego wywiadu "Dziennikowi Bałtyckiemu".
Oto fragment rozmowy:

Jakie eksponaty są najnowsze?
- Jestem zadowolony, że nawiązałem kontakt z Łukaszem Kokotem, wnuczkiem Henryka Kokota, który w imieniu rodziny przekazał do muzeum - po dziadku Henryku i jego bracie Alfredzie - unikatowe dyplomy z lat 40, legitymację klubową Pana Henryka i inne pamiątki, a też sporo zdjęć. To fantastyczne artefakty z początku istnienia naszego klubu. Pamiątek z tamtego okresu – które trafiają do muzeum Lechii – jest coraz mniej. Po cichu liczę, że po tej rozmowie może kolejne wzbogacą muzealne gabloty. Oczywiście równie ważne są te współczesne np. …. chyba wszyscy domyślacie się o jakim trofeum myślę – zostały przecież tylko dwa mecze, żeby to zrealizować. Powtórka z ubiegłego sezonu byłaby jak „miód na moje serce”. Na razie Puchar Polski jest w Warszawie, gdyż zgodnie z tradycją musi być zaprezentowany podczas ceremonii losowania kolejnej rundy. To losowanie nie odbyło się z wiadomych względów, ale na dniach Puchar Polski ma wrócić do Gdańska i bardzo bym chciał - jak wspomniałem wyżej - żeby pozostał w naszym muzeum po najbliższym finale. Tarcza Superpucharu nie jest przechodnia, więc zostaje na stałe u zdobywcy. Mamy zatem Superpuchar z 1983 roku i z ubiegłego, a także replikę Pucharu Polski z 1983 roku.

Co w szczególności poleciłbyś kibicom do obejrzenia?
- Wszystko. Boję się pytań o to, które eksponaty są najważniejsze, bo dla mnie one wszystkie mają jednakową wagę emocjonalną. Ktoś odwiedzający muzeum naszego klubu ma sentyment do początków powstania Lechii, inny do „drogi od A klasy do ekstraklasy”, kolejny do złotej drużyny Jurka Jastrzębowskiego, a jeszcze komuś innemu najbliższy jest geniusz Romana Korynta, Romana Rogocza czy Zdzisia Puszkarza, inny ceni ostatnie sukcesy. Muzeum Lechii poświęcone jest ludziom, którzy oddali serce klubowi - sportowcom, trenerom, działaczom, kibicom, a także wydarzeniom, które fani mogli doświadczyć dzięki nim. Nie zawsze muszą to być to te rangi mistrzowskiej czy medalowej. Jest wiele innych wydarzeń, jak choćby z najnowszej historii wiążące się z odbudową Lechii i staraniom wielu oddanych kibiców, aby biało-zieloni pozostali na piłkarskiej mapie Polski. To wszystko jest historia, to buduje siłę i wielkość klubu. Wielkości nie mierzy się medalami, pucharami czy centymetrem. Wielkim się jest albo nie.

Całość wywiadu Zbyszka Zalewskiego z Dziennikiem Bałtyckim
(MiKe / Dziennik Bałtycki) 1 maja 2020, 15:18
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.007