Gdańsk: niedziela, 10 grudnia 2023
AKTUALNOŚCI

Czy chorzy na cukrzycę mogą uprawiać piłkę nożną?

3 października 2021

Sport jest istotną częścią leczenia cukrzycy. Ćwiczenia fizyczne zwiększają wrażliwość tkanek na insulinę i podnoszą skuteczność działania tego hormonu.

Sport u chorych na cukrzycę zmniejsza ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych, retinopatii, normalizuje ciśnienie krwi, poprawia gospodarkę lipidową (tłuszczową). Najważniejsze jest, aby pamiętać, że cukrzyca i sport to zawsze wysokie ryzyko wystąpienia hipoglikemii. Należy również pamiętać, że przy wysokim poziomie cukru we krwi wynoszącym 13 mmol/l ćwiczenia nie zmniejszają, lecz zwiększają stężenie glukozy we krwi. Dlatego diabetyk powinien zawsze stosować się do zaleceń lekarza, co zapewni mu bezpieczeństwo.

Sport jako środek na cukrzycę

Lekarze zalecają, aby diabetycy uprawiali sporty, które nie obciążają zbytnio serca, nerek, nóg i oczu. Sport powinien być uprawiany bez skrajności i fanatyzmu. Spacery, siatkówka, fitness, badminton, jazda na rowerze i tenis stołowy są dozwolone. Jazda na nartach, pływanie w basenie i gimnastyka również. Także piłka nożna jest dozwolona jeżeli chorujemy na cukrzycę. Jest wielu sportowców, którzy z powodzeniem trenują tę dyscyplinę mimo choroby.

Chorzy na cukrzycę typu 1 mogą wykonywać ćwiczenia i grać w piłkę nożną w sposób ciągły przez maksymalnie 40 minut. Należy również przestrzegać zasad, które chronią przed atakiem hipoglikemii. W typie 2 długotrwały wysiłek fizyczny nie jest przeciwwskazany.

- obniżenie poziomu cukru we krwi i lipidów;
- zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym;
- utrata wagi;
- poprawa samopoczucia i zdrowia.
- wahania cukru z niestabilną cukrzycą;
- stan hipoglikemii;
- problemy z nogami (najpierw powstawanie modzeli, a następnie owrzodzeń);
- zawały serca.

Podczas ciągłego fizycznego. Aby zapobiec hipoglikemii, zaleca się zmniejszenie dawki wstrzykiwanej insuliny. Zawsze noś ze sobą coś słodkiego. Obecnie na rynku dostępne są także suplementy pomagające w kontrolowaniu cukru. Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem i dowiedzieć się, jak prawidłowo zmniejszyć dawkę insuliny.

Należy pamiętać o sprawdzaniu poziomu cukru

Aby bezpiecznie ćwiczyć i grać w piłkę nożną, należy zawsze mierzyć poziom cukru (przed ćwiczeniami i po nich) za pomocą glukometru. Jeśli źle się czujesz, zmierz poziom cukru i w razie potrzeby zjedz lub wypij coś słodkiego. Jeśli masz wysoki poziom cukru, weź krótką dawkę insuliny.

Warto wiedzieć: Ludzie często mylą objawy związane z wysiłkiem (drżenie i kołatanie serca) z objawami hipoglikemii.

Mimo zaleceń, ilość wstrzykiwanej insuliny i ilość spożywanych jednostek jest indywidualna. Ćwiczeń nie należy łączyć z piciem alkoholu! Wysokie ryzyko hipoglikemii. Podczas uprawiania sportu lub regularnej gimnastyki rekreacyjnej, przydatne jest monitorowanie tempa wysiłku na podstawie uderzeń serca. Istnieją 2 metody:

Przydatne wskazówki: Maksymalna dopuszczalna częstotliwość (liczba uderzeń serca na minutę) = 220 - wiek. (190 dla trzydziestolatków, 160 dla sześćdziesięciolatków).

Ćwicz zgodnie z rzeczywistym i maksymalnym dopuszczalnym tętnem. Na przykład, masz 50 lat, Twoje maksymalne tętno wynosi 170, a ćwiczysz przy 110; oznacza to, że ćwiczysz przy 65% swojego maksymalnego dopuszczalnego tętna (110:170) x 100%. Mierząc tętno, będziesz wiedział, czy ćwiczenia są odpowiednie dla Twojego organizmu, czy też nie. Piłka nożna jest jednym z najpopularniejszych sportów wśród osób z cukrzycą typu 1 i typu 2. Atuty tego sportu to dynamika, przebywanie na świeżym powietrzu, wysoki poziom zużycia energii i, co ważne, gra zespołowa, zespołowa.
(greg / lechia.gda.pl) 3 października 2021, 10:33
REKLAMA
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.030