Gdańsk: piątek, 19 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI

Piłkarskie pielgrzymki, czyli zawodnicy, którzy grali w Lechii i Rakowie.

3 grudnia 2021

W 17. kolejce polskiej Ekstraklasy sezonu 2021/22 zmierzą się Lechia Gdańsk i Raków Częstochowa. Miasto naszego najbliższego rywala jest miejscem, do którego rokrocznie zmierzają tysiące pielgrzymów z całego kraju, w tym liczna grupa z Gdańska.

W historii obu klubów również odbyły się swoiste "piłkarskie pielgrzymki", których trasa wiodła nie tylko do religijnej stolicy Polski. Zdarzyło się, że droga kilku zawodników poprowadziła w drugą stronę.

Oto zestawienie piłkarzy, którzy w swojej karierze występowali w Lechii i w Rakowie:

Miłosz Szczepański. Obecnie wielka niewiadoma w kadrze Lechii. Wychowanek Dunajca Nowy Sącz po okresie spędzonym na Sądecczyźnie przeniósł się do juniorów Legii Warszawa, w której odnotował swój debiut w drużynie seniorskiej. Był to mecz pucharowy (1/8 PP). W styczniu 2018 roku na zasadzie transferu definitywnego przeniósł się do Rakowa. Z drużyną z Częstochowy wywalczył awans do Ekstraklasy w sezonie 2018/19. W Rakowie na najwyższym poziomie rozgrywkowym rozegrał 25 spotkań i zdobył 1 bramkę (sezon 2019/20). Niestety kolejny sezon był dla zawodnika bardzo pechowy. Z powodu kontuzji kolana miał roczną przerwę od gry. W lipcu tego roku piłkarz podpisał 3-letni kontrakt z Lechią Gdańsk. Jest typową "10", z którą wszyscy w klubie nad morzem wiążą wielkie nadzieje.

Maciej Gajos. Piłkarz, którego trener Tomasz Kaczmarek odkrył na nowo. Urodzony w Blachowni zawodnik jest wychowankiem Rakowa Częstochowa. Spędził w nim okres do końca sezonu 2011/12. Szerszej publiczności Maciej Gajos przedstawił się jako piłkarz Jagiellonii Białystok, w której występował w latach 2012-2015. Na Podlasiu zawodnik zanotował jak dotąd najlepszy okres w swojej karierze. Rozegrał 108 spotkań i zdobył 23 bramki. Zimą 2016 roku trener Maciej Skorża postanowił ściągnąć Gajosa do Lecha Poznań. W stolicy Wielkopolski kariera naszego zawodnika trochę jednak wyhamowała. W ciągu 4 lat spędzonych w Poznaniu zawodnika prowadziło aż siedmiu szkoleniowców. Latem 2019 roku pomocnik trafił do Lechii prowadzonej przez Piotra Stokowca, który powierzał swojemu podopiecznemu głównie zadania defensywne. Po zmianie trenera i stylu gry stał się jednym z głównych architektów poczynań ofensywnych drużyny. W tym sezonie w piętnastu występach zdobył 4 bramki i zanotował 2 asysty.

Jakub Arak. Urodzony w Warszawie wychowanek Victorii Głosków jeszcze jako junior trafił w 2006 roku do Legii Warszawa. W stołecznej drużynie napastnik spędził prawie 10 lat. Do Lechii trafił jesienią sezonu 2017/18 po niezłych występach w Ruchu Chorzów na poziomie Ekstraklasy. Jeszcze w tym samym sezonie został wypożyczony do Stali Mielec na rundę wiosenną. Po powrocie z Mielca spędził w Gdańsku 3 sezony. W Biało-Zielonych barwach pełnił rolę zmiennika. Nie omijały go niestety kontuzje, co przełożyło się na jego statystyki - 35 spotkań i 1 bramka. W lutym 2021 roku związał się z Rakowem Częstochowa, w którym jak na razie wystąpił w 12 meczach (1 bramka).

Żarko Udovicić. Sympatyczny serbski skrzydłowy. Jest wychowankiem Morava Katrga. Na polskich boiskach pojawił się w 2015 roku, wiążąc się z Zagłębiem Sosnowiec. Po bardzo udanych występach na Śląsku włodarze Lechii postanowili go ściągnąć nad morze w lipcu 2019 roku. Niestety, krewki piłkarz nie rozpoczął najlepiej swojej przygody w gdańskim klubie. W swoim pierwszym występie w Biało-Zielonych barwach Udovicić otrzymał czerwoną kartkę, co skutkowało karą zawieszenia na 4 mecze. Po powrocie i rozegraniu zaledwie 6 kolejnych spotkań w Ekstraklasie w derbach Trójmiasta najprawdopodobniej uderzył sędziego technicznego Wojciecha Mycia, za co oczywiście otrzymał kolejną czerwoną kartkę oraz został zawieszony na 2 miesiące. W tamtym sezonie Serb wystąpił jeszcze w jednym meczu ligowym oraz w finale Pucharu Polski. Po wygaśnięciu kontraktu na koniec sezonu 2020/21 Lechia postanowiła nie przedłużać z nim umowy. W związku z tym, latem tego roku zawodnik przeniósł się do Rakowa. Jak na razie statystyki piłkarza w Częstochowie wynoszą okrągłe 0.

Adam Fedoruk. Urodzony w Elblągu zawodnik swoją karierę zaczynał w miejscowej Olimpii. Po okresie spędzonym w Stali Mielec - 240 występów i 35 bramek, Legii Warszawa - 68 spotkań i 17 bramek oraz Amice Wronki - 30 występów i 5 bramek przeniósł się w 1997 roku na zaledwie pół sezonu do Rakowa Częstochowa. Następnie zniknął z radarów kibiców, by ponownie pojawić się w sezonie 1998/99 w gdańskiej Lechii/Polonii. Swój pobyt w Trójmieście przeplatał wyjazdami do USA - 2 razy, by ostatecznie zakończyć go wiosną sezonu 2000/01. Adam Fedoruk znany jest kibicom Lechii również jako szkoleniowiec rezerw gdańskiego klubu w latach 2015-2016.

W kategorii "poza konkursem" należy wymienić jeszcze jednego znanego zawodnika Rakowa Częstochowa. Jest nim Jerzy Brzęczek, który z Olimpii Truskolasy trafił jako junior do Rakowa Częstochowa w 1983 roku. W Lechii pełnił rolę trenera w latach 2014-2015.

Autor: mb
(kg / lechia.gda.pl) 3 grudnia 2021, 10:00
REKLAMA
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.025