Gdańsk: wtorek, 16 kwietnia 2024

Historia meczów Lechii Gdańsk z Pogonią Szczecin

12 maja 2022

Najbliższe spotkanie Lechii Gdańsk z Pogonią Szczecin będzie 61. starciem pomiędzy tymi dwoma zespołami. Jak prezentuje się dotychczasowy bilans tych meczów i kiedy odbyło się pierwsze spotkanie? O tym poniżej.

Pierwsze starcie Lechii z Pogonią odbyło się w 1950 roku w Szczecinie i był to mecz w ramach rozgrywek I rundy Pucharu Polski na szczeblu centralnym. Lepiej w spotkanie weszli gospodarze, którzy jako pierwsi zdobyli bramkę w pierwszej połowie. Lechia odpowiedziała trafieniem Leszka Goździka, lecz piłkarze ze Szczecina zdołali jednak zdobyć dwa gole jeszcze przed przerwą i schodzili na nią z dwubramkowym prowadzeniem. W drugiej połowie drugiego gola dołożył Goździk, który według prasy był najjaśniejszym punktem gdańskiego zespołu w tamtym meczu. Niestety, dwie jego bramki nie wystarczyły i zespół Lechii pożegnał się z rozgrywkami o krajowy puchar.

W późniejszym czasie oba zespoły mierzyły się jeszcze kilkadziesiąt razy. Obecny bilans jest bardzo wyrównany. Zarówno Lechia jak i Pogoń zwyciężały po 22 razy, a 16-krotnie zawodnicy dzielili się punktami. W najnowszej historii (od powrotu Lechii do Ekstraklasy) piłkarze obu klubów zagrali 26 razy. Po raz pierwszy w 2012 roku, kiedy to „Portowcy” wrócili do najwyższej klasy rozgrywkowej. Górą byli gdańszczanie, którzy w meczu wyjazdowym zwyciężyli 2:0. Łącznie na 26 spotkań Lechia wygrała ich 10. Obejrzeliśmy także 7 remisów i 9 wygranych szczecinian.

Miejmy nadzieję, że w sobotę Biało-Zieloni poprawią te statystyki, przez co przypieczętują sobie już na 100% udział w eliminacjach Ligi Konferencji.
(BarteG / lechia.gda.pl) 12 maja 2022, 14:05