Gdańsk: sobota, 13 sierpnia 2022
AKTUALNOŚCI

Zwycięstwo Lechistów w Pucharze Tymbarku!

16 czerwca 2022

Drużyna Lechii Gdańsk z rocznika 2010 wygrała finał Pucharu Tymbarku na Stadionie Narodowym w Warszawie. Nagrody wręczył im prezydent RP Andrzej Duda i prezes PZPN Cezary Kulesza!

Piłkarze Lechii wystąpili w barwach Szkoły Podstawowej nr 5 w Gdańsku. Ich trenerami są były piłkarz Lechii Gdańsk Maciej Kostrzewa oraz Łukasz Gajowniczek. Porozmawialiśmy z trenerem Maciejem po sukcesie jego zawodników:

Czy rozegranie finału turnieju na Stadionie Narodowym jest czymś bardzo emocjonalnym?

- Na pewno była to wyjątkowa chwila dla chłopaków. Mecz na najważniejszym polskim stadionie, prezydent na meczu, mnóstwo kamer, wszystkie oczy zwrócone na nich. Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, mogę tylko bić im brawo za to, jak świetnie spisali się w tych wyjątkowych dla siebie warunkach.

Czy w tak młodym wieku widać już, kto będzie miał szansę zabłysnąć w pierwszej drużynie Lechii bądź reprezentacji Polski?

- Widać pewne predyspozycje i można próbować określić potencjał. Jednak droga do seniorskiej kariery jest tak długa, kręta i wyboista, że nie można jeszcze niczego wyrokować. Według mojej opinii najważniejszym kryterium jest charakter i talent do pracy. Może się okazać, że ktoś kto dzisiaj błyszczy, za kilka lat będzie zupełnie przeciętnym zawodnikiem. Z kolei zawodnik z drugiego szeregu, który poświęci czas i siły na własny rozwój, może przeobrazić się w prawdziwą gwiazdę.

Czy zmiana nawyków wśród młodych ludzi (czyli więcej czasu przed komputerem/tabletem/telefonem i mniej czasu na typową zabawę dziecięcą) wpływa na poziom piłkarski?

- Na pewno wpływa na poziom ogólnej sprawności wśród dzieci i młodzieży. Jest mniej dzieciaków potrafiących dobrze łapać, rzucać, skakać czy biegać. Na szczęście są wyjątki od reguły i wtedy takie perełki trzeba pielęgnować i wspierać ich w zachowaniu dobrych nawyków. Z drugiej strony nie ma też sensu obrażanie się na rzeczywistość - smarfony i laptopy to coś co weszło na stałe naszego życia, trzeba się do tego po prostu dostosować i ułożyć plan treningowy w taki sposób, żeby brał pod uwagę również te okoliczności.

Czy Maciej Kostrzewa chciałby zajmować się trenowaniem seniorów, czy twoim celem jest praca u podstaw?

- Na tę chwilę absolutnie nie ciągnie mnie w stronę seniorów. To praca z młodzieżą sprawia mi przyjemność. Obserwowanie jak Ci chłopcy rozwijają się jako piłkarze, ale również jako ludzie, sprawia mi ogromną satysfakcję.
(kg / lechia.gda.pl) 16 czerwca 2022, 12:19
REKLAMA
REKLAMA
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.059