Gdańsk: sobota, 13 sierpnia 2022
AKTUALNOŚCI

Lechia ciągle przegrywa

21 czerwca 2022

Liga Konferencji Europy i Ekstraklasa coraz bliżej, a Lechia w tym momencie nie ma sponsora głównego, sponsora technicznego, nowego właściciela i nie przeprowadziła żadnego letniego transferu. Czy ten statek jeszcze ma kapitana?

Nie było chyba kibica gdańskiej Lechii, który nie byłby podekscytowany, gdy usłyszał, że Lechia kusi Jesusa Imaza. Były oczywiście wątpliwości natury finansowej, które miały związek z jego ostatnią kontuzją, ale wydawało się, że ryzyko związane z samymi umiejętnościami piłkarskimi jest minimalne. Już po powrocie na ostatnie 3 mecze minionego sezonu strzelił 2 bramki, a mówimy o zawodniku, który w Ekstraklasie ma udział przy bramce co 2 mecz. Gdy okazało się, że zawodnik jednak postanowił przedłużyć kontrakt z Jagiellonią, to zawód nie był jeszcze tak duży – można się było spodziewać, że jednak dogada się z klubem, w którym gra od sezonu 2018/19.

Trochę bardziej mogła kibiców zaboleć sytuacja z Marko Poletanoviciem. Oczywiście nie ze względu na poziom piłkarski, bo ten zawodnik jest dużo gorszym piłkarzem niż Jesus Imaz, ale to kolejna sytuacja, w której Lechia przegrała na lokalnym rynku. Tym razem poszło o renomę, którą w ostatnich latach wyrobił sobie klub. Poletanović w Lubinie ma pewność, że zawsze otrzyma pensję na czas. Uznał, że Lechia nie może mu tego zagwarantować i ciężko mu się dziwić. O sytuacji, która panowała w klubie w przeszłości, dużo mógł mu opowiedzieć jego nowy trener – Piotr Stokowiec, a artykuły o tym, że Lechia znów nie płaci, pojawiły się nawet w marcu.

Pod skrzydła Stokowca tego lata trafił też Tomasz Makowski. I tu też należy skrytykować klub, bo ciężko zrozumieć czemu nie sprzedano Makowskiego zimą, gdy można było za niego dostać jeszcze jakiekolwiek pieniądze. Makowski w rundzie wiosennej zagrał tylko jeden mecz, a wydaje się, że za zawodnika z niemal setką występów Ekstraklasie i reprezentanta młodzieżowej reprezentacji Polski można było dostać przynajmniej kwotę w okolicach 100 tysięcy euro. Lechia jednak postanowiła utrudnić życie sobie i zawodnikowi, który spędził w niej 7 lat. Świetny interes i kolejna sytuacja, która w przyszłości może przechylić szalę na niekorzyść Lechii, gdy ktoś będzie z nią negocjować kontrakt.

Niczym cios w brzuch może być jednak dla fanów sytuacja z transferem Roberto Alvesa. Piłkarz, który w minionym sezonie miał udział przy 26 golach FC Winterthur, nie trafi do Lechii, a do Radomiaka, bo przekonał go (jak pisze Szymon Janczyk z Weszło):

Sam zainteresowany przyjechał do Radomia, gdzie pokazano mu miasto i projekt rozwoju: zarówno drużyny (pomysł na zawodnika i styl Mariusza Lewandowskiego), jak i infrastruktury (powstający stadion czy plany budowy centrum treningowego, która ruszy w najbliższych miesiącach). Pomocnikowi na tyle się to spodobało, że zdecydował się podpisać trzyletni kontrakt z klubem, co wkrótce zostanie potwierdzone oficjalnym komunikatem.

To już jest prawdziwa kompromitacja Lechii. W końcu ciężko odmówić Biało-Zielonym konkretnego stylu, pięknego stadionu, a jeżeli chodzi o sam rozwój sportowy, to klub dopiero co awansował do europejskich pucharów. I przegrywa walkę o piłkarza z zespołem, który dopiero co zwolnił trenera, bo narobił apetytów na coś więcej świetną rundą jesienną, a potem grał zgodnie z nie najwyższym potencjałem piłkarskim zespołu. Jeżeli Alves miał do wyboru Lechię i Radomiaka i uznał, że Radomiak jest dla niego lepszym wyborem, to musieli zawieść ludzie odpowiedzialni w Lechii za transfery. Przegranie z Radomiakiem walki o Alvesa to porażka porównywalna z tą na boisku w Radomiu z lutego (0:2), z tą różnicą, że ten mecz odbył się w gabinetach.

Lechia za trochę ponad 2 tygodnie zaczyna sezon. Klub nie ma nowego właściciela, sponsora głównego, sponsora technicznego i nie poczynił żadnych wzmocnień przed grą w europejskich pucharach. Kończy się rok szkolny i uczniowie dostają oceny końcowe. Ocena Biało-Zielonych za miniony sezon to solidna czwórka z plusem, ale niestety egzamin końcowy w postaci okresu przygotowawczego to na razie niedostateczny.
(bart / lechia.gda.pl) 21 czerwca 2022, 13:18
REKLAMA
REKLAMA
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.039