Gdańsk: sobota, 13 sierpnia 2022
AKTUALNOŚCI

Nadchodzą zmiany w Akademiji Pandev

4 lipca 2022

Mecze w ramach eliminacji do Ligi Konferencji Europy przeciwko Lechii Gdańsk mogą być jednymi z ostatnich dla seniorskiego zespołu Akademiji Pandev w obecnej formie.

Macedońska drużyna ze Strumicy w najbliższym czasie może połączyć się z innym klubem ze swojej miejscowości – FK Belasicą (występującym na drugim szczeblu rozgrywek) i utworzyć drużynę ŽFK Belasica. O fuzji klubów poinformowała w ogłoszeniu na swoim profilu facebookowym FK Belasica, która świętować będzie w tym roku setną rocznicę powstania. Zaistniała sytuacja spowodowana ma być sytuacją finansową klubu założonego przez Gorana Pandeva.

Co ciekawe, oba te kluby łączy pewna historia z przeszłości. Założenie akademii piłkarskiej przez legendę macedońskiej piłki było reakcją na problemy finansowe FK Belasicy, która w celu zaoszczędzenia pieniędzy zmuszona była do zlikwidowania własnej akademii. To sprawiło, że miasto Strumica zostało bez miejsca, gdzie swoje pierwsze piłkarskie kroki mogliby stawiać najmłodsi. Na tę sytuację zareagował wychowany w Strumicy Goran Pandev, który w 2010 roku postanowił wybudować piłkarską akademię. Zmieniające się przepisy w futbolu macedońskim, które w 2016 roku pozwalały w najlepszych rozgrywkach młodzieżowych występować jedynie klubom, posiadającym drużynę seniorów wymusiły powstanie dorosłej drużyny Akademiji, najbliższego rywala podopiecznych Tomasza Kaczmarka.

Teraz los może ponownie skrzyżować ze sobą drużyny ze Strumicy, występujące zresztą na co dzień na jednym stadionie. Miałoby to poskutkować silnymi drużynami juniorskimi i seniorską (zespół z Belasicy mógłby przejąć licencję Akademiji na występy w najwyższej lidze) oraz zapewnić stabilizację finansową.
(BarteG / lechia.gda.pl) 4 lipca 2022, 17:09
REKLAMA
REKLAMA
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.034