Gdańsk: piątek, 19 kwietnia 2024
AKTUALNOŚCI

Czy brak VARu to kompromitacja?

29 lipca 2022

Lechia Gdańsk odpadła z eliminacji do rozgrywek europejskich. W tym sezonie Biało-Zieloni zagrali w czterech spotkaniach kwalifikacji do Ligi Konferencji Europy. Podczas 360 minut rywalizacji pojawiło się dużo sędziowskich błędów.

VAR, czyli po angielsku Video Assistant Referee to udogodnienie dla sędziów. Po zakończonej akcji arbiter podejmuje decyzję na podstawie głosu swojego asystenta, który ma wgląd w powtórki. Jeśli sytuacja nadal jest sporna to sędzia główny może podejść do odbiornika wideo i obejrzeć samemu kontrowersję. Decyzja zazwyczaj wydłuża mecz, ale przynajmniej jest sprawiedliwa. Wydaje się, że ilość błędów sędziowskich zmalała od 2017 roku, kiedy to VAR zaczęto wprowadzać w wielu krajach (nie zawsze tych największych piłkarsko).

Piszę o tym, bo w meczach Lechii w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy pojawiło się kilka sytuacji spornych. Arbiter nie miał możliwości użycia systemu VAR, gdyż nie jest on dostępny na takim poziomie rozgrywek. Po spotkaniu piłkarze czy trenerzy obu zespołów zwracali uwagę, że sędziowanie w obu meczach z Rapidem było na niskim poziomie. Pamiętamy również uwagi trenera Akademiji Pandew o kontrowersjach.

Czy VAR powinien być używany na tak wczesnym etapie rozgrywek europejskich? Moim zdaniem to obowiązek. System występuje już w 27 krajach Europy, w tym kilka krajów (np. Polska) obsługuje tym systemem więcej niż jedną ligę. Sędziowie z tych państw coraz słabiej sędziują bez użycia systemu, a kiedy dostają "awans" na wyższy poziom rozgrywkowy (czyt. puchary europejskie) zwyczajnie popełniają błędy - bo VAR ich uratuje.

Skoro UEFA chce rozwijać piłkę nożną nie może sobie pozwolić na brak sprawiedliwości w werdyktach boiskowych. Dodatkowo każde wprowadzenie systemu VAR do kolejnego kraju poprawiłoby jakość sędziowania i ograniczyłoby korupcję, która prawdopodobnie nadal jest problemem w mniejszych państwach.

Nie mam zamiaru i ochoty pisać, że przez sędziów Lechia odpadła z europejskich rozgrywek, bo wszyscy mieli takie same zasady i takie samo sędziowanie. Gdybyśmy poprawili skuteczność i zagrali perfekcyjnie to nawet błędy sędziów nie powstrzymałyby Biało-Zielonych przed awansem.

Na zakończenie dorzucam listę krajów, w których stosowany jest system VAR. Moim zdaniem działa na wyobraźnię i trzymam kciuki za dalsze wprowadzanie systemu. Mimo że byłem sceptycznie nastawiony do tej innowacji na początku to uważam, że teraz powinien być stosowany w całej Europie, z europejskimi rozgrywkami włącznie.

Ligi w Europie z systemem VAR:
Austria
Belgia
Bułgaria
Chorwacja
Cypr
Czechy
Dania
Anglia (4 ligi)
Francja
Niemcy (2 ligi)
Grecja
Węgry
Izrael
Włochy (3 ligi)
Kosowo
Holandia
Polska (2 ligi)
Portugalia
Rumunia
Rosja
Szkocja
Serbia
Słowacja
Hiszpania (2 ligi)
Szwajcaria
Turcja (2 ligi)
Ukraina (2 ligi)
(kg / lechia.gda.pl) 29 lipca 2022, 09:59
REKLAMA
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.026