Bilans spotkań Lechii z Lechem

1 marca 2023

W 23. kolejce Ekstraklasy sezonu 2022/23 Lechię czeka arcytrudne spotkanie z Lechem. Obie drużyny mają całkiem bogatą historię bezpośrednich spotkań, będzie bowiem to ich 69. konfrontacja w oficjalnych rozgrywkach.

Pierwszy mecz Lechii z poznańską drużyną odbył się 22 maja 1949 r. w stolicy Wielkopolski. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1. Bramki zdobyli: Skowroński w 32. minucie oraz Białas w 36. minucie. Lechia wystąpiła w składzie: Pokorski, Lenc, Kusz, Kamzela, Nierychło, Kokot I, Kokot II, Nowakowski, Gronowski, Skowroński, Kupcewicz. Zmagania piłkarzy z trybun obejrzało w strugach ulewnego deszczu 10.000 widzów.

Pozytywne akcenty z perspektywy Biało-Zielonych w konfrontacjach z Lechem zdecydowanie można znaleźć w meczach pucharowych. 30 lipca 1983 r. odbyło się historyczne, pierwsze spotkanie o Superpuchar Polski. Mecz odbył się w Gdańsku. Gospodarze wygrali z Lechem 1:0. Bramkę na wagę zwycięstwa strzelił w 88. minucie Jerzy Kruszczyński, co uczyniło gdański klub pierwszym w historii zdobywcą tego trofeum. Jednym z kolejnych meczów gdańszczan z Kolejorzem, który zakończył się sukcesem tych pierwszych, było spotkanie z 8 lipca 2020 roku w ramach 1/2 finał Pucharu Polski. Po serii dramatycznych rzutów karnych Lechia wyrzuciła poznańską drużynę z rozgrywek za burtę, awansując tym samym do finału. Wspomniana seria jedenastek była prawdziwym rollercoasterem. Gdy gdańszczanie nie strzelili 2 karnych, wydawało się, że jest już dla Biało-Zielonych po zawodach. Jednak tego dnia swój fantastyczny dzień w bramce Lechii miał Zlatan Alomerovic. Najpierw obronił dwie serie karnych z rzędu, by w ostatniej zmusić Kamila Jóźwiaka do oddania bardzo niecelnego strzału (piłka przeleciała wysoko ponad bramką).

Łącznie obie drużyny rozegrały między sobą 68 spotkań. Lechia wygrywała z poznaniakami 23 razy, w 34 meczach górą był Lech, a w 11 przypadkach padł remis. Ostatni miał miejsce 21 października 2017 roku zakończony wysokim wynikiem 3:3. W tamtym meczu jedną z bramek dla Lecha zdobył Maciej Gajos, a od 52. minuty Lechia grała w "10" po czerwonej kartce dla Michała Nalepy.
(MaciejB / lechia.gda.pl) 1 marca 2023, 22:35